Hanna vann två av loppen och blev champion i Vitsand också. Hon är ju sedan tidigare regerande champion på Bodentravet.
Att hon skulle välja jänkarvagnen som förstapris i 2-årsserien var ju givet. Däremot blev det svårare att välja mellan andrapriset som stallets lärling Jenny Engfors rattade hem bakom Whispering Pine och förstapriset som hon själv körde hem i Vitsandsmästaren med Cheap Monday.
– Det är pappas häst och han får välja, konstaterade Hanna som tidigare i sommar vann kuskmatchen Björnkampen i Boden.
– Vitsand är speciellt. Det finns inget bygdetrav i Sverige som kan matcha det härnär det gäller priser, sa catchdrivern Claes Sjöström.
Hemmaamatören Gunnar Bertilssons Rally Fanny var på väg mot segern i 2-årsfinalen. Han var klart före Hannas Satellit L.A och Jennys Whispering Pine när han plötsligt tog upp strax före mål.
– Ja, det gäller att vara så nära 1,30 som möjligt, men det blev strul med klockan och jag trodde vi kört för fort, sa Gunnar som istället för seger fick nöja sig med tredjeplatsen.
Snart 80-årige Robert Lindberg blev istället den som försvarade hemmafärgerna. Tillsammans med 13-årige kallblodet Guripålle spårade han Vitsandsmästaren för kallblod från start till mål innan han tog emot publikens varma applåder.
– Jag har fyra hästar i stallet hemma, men ingen som tävlar aktivt längre. Guri Björn kanske kan komma igen till tävlingsbanan, funderade Robert.
Lillpiteamatören Lindberg var den äldste bland segrarna runt prisbordet efter tävlingarna. Älvsbytjejen Matilda Lundström den yngsta. Hon vann ponnyloppet med Solklintens Fox.