Den 24-årige forwarden från Glommersträsk debuterade i Arvidsjaur i division 2 då han bara var 15 år. Karriären fortsatte i Skellefteås juniorverksamhet. Det blev även åtta matcher i elitserien för Skellefteå innan han flyttade vidare till Oskarshamn i allsvenskan.
Sedan blev det spel i Karlskrona, där han var med om att ta upp laget i SHL – och även en säsong i högsta serien innan det blev flytt till Umeå och Björklöven i somras. På meritlistan har han även 40 juniorlandskamper.
Nu är Granlund mitt uppe i en tumultartad säsong i Björklöven, som faller fritt i tabellen efter senaste månadens stora formsvacka.
"Löven" låg som bäst sexa i allsvenskan tidigare under säsongen. Men efter att bara ha vunnit en match av elva de senaste fem veckorna – varav sex raka förluster nu i slutet – har laget sjunkit som en sten ner till 13:e och näst sista plats.
– Det är klart att det inte är roligt och självförtroendet kommer och går. Men vi jobbar vidare.
Inte bara ett utan två tränarbyten har det blivit i Björklöven den här säsongen.
I höstas sparkades Tommy Jonsson och Markus Åkerblom tog över. Och för en dryg vecka sedan var det Åkerbloms tur att bli sparkad.
Nu är det Luleås förre tränare Joakim Fagervall som basar i båset.
– Jag har aldrig tidigare under min karriär varit med i något lag där tränaren har blivit sparkad, så det är en helt ny upplevelse.
Har det kommit överraskande?
– Ja, jag har då inte varit beredd på det. Varken då Tommy eller Markus fick gå. Men det är ju inget som vi spelare kan påverka, för oss gäller det ju bara att köra på och prestera på isen.
När vi ringer upp Mattias Granlund vid niotiden torsdag morgon väcker vi honom.
– Jo, faktiskt sov jag... vi kom hem sent inatt efter matchen mot Västerås.
Ni bussade hem?
– Ja, vi var nog inte hemma förrän vid femtiden tror jag...
Det var en match som började bra för Björklöven och Mattias Granlund – som gjorde matchens första mål i första perioden.
Men Västerås lyckades vända och vinna med 6–4.
På senaste elva matcherna har Björklöven släppt in 49 mål – över 4,5 i snitt per match.
– Det är försvarsspelet vi har störst problem med. Gör man fyra mål i en bortamatch ska man vinna. Men vi spelar för svårt och därför gör vi för många misstag.
Vad säger Joakim Fagervall i det här läget?
– Han betonar enkelheten och det är ju så, det är det vi måste förbättra. Vi ska göra allt för att vända det här, säger Mattias Granlund till slut innan han fick återgå till några timmars sömn.