En högintressant V64-omgång rent spelmässigt väntar i Skellefteå ikväll.
Det finns klart uttalade favoriter i varje avdelning. Sikforshästen Tahita Frontline i V64-1, Hemmakallblodet Katla Kiro i V64-2, Obelix M i V64-3, Always On Target i V64-4, Flip A Coin i V64-5 och Coconut A.M i V64-6.
Vi spikar Tahita Frontline och Always On Target. Båda hästarna startar från tillägg men körs av bra kuskar som kommer att ladda hårt framåt direkt från start.
– Tahita Frontline är en trevlig häst att köra, kommenterade Claes Sjöström efter senaste segern i Skellefteå.
– Det fanns en del kvar i linorna den gången, menade Classe.
Bodenamatören Marie Anglöws Target-hästar har vunnit de flesta av sina lopp i just Skellefteå. Bra chans att hon åker hem med någon, eller varför inte två, triumfer. Såväl Always On Target som French Target kan klättra en bit i klasserna. French Target har stoppats av ideliga småskavanker.
Några av favoriterna har svåra utgångslägen och vi tror att minst ett par av dem förlorar.
Gamlingen Flip A Coin har övertygat i sina två raka segrar på slutet. Trots bra läge blir det dock svårt att besegra Raz Mackenzie igen. ”Razze” har ett lopp i kroppen efter vila och har goda chanser att spräcka säsongens segernolla.