Wibax kan spela i SSL efter konflikt

Innebandykonflikten kan beröra uppemot 400 lag. För Wibax Piteå kan det innebära att klubben tar steget till superligan. "Just nu är det svårt att spekulera hur det kommer se ut", säger Klas Hedlund, styrelseledamot i Svenska innebandyförbundet.

Till föjd av utbrytarligan kan Wibax Piteå nästa säsong spela i superligan. (Arkivbild)

Till föjd av utbrytarligan kan Wibax Piteå nästa säsong spela i superligan. (Arkivbild)

Foto: Gunnar Westergren

PITEÅ2019-02-12 19:00

Konflikten i innebandy-Sverige grundar sig i att elitklubbarnas förening Svenska Superligan (FSSL) har startat en utbrytarliga (Premier Floorball League) för att de vill ha större inflytande över ligans sponsor- och tv-rättigheter.

Totalt har 20 av 28 elitlag, tolv på herrsidan och åtta på damsidan, anmält sig och därmed valt bort spel i SSL (superligan) till hösten.

Svenska innebandyförbundet har räknat på ett "worst case-scenario" och kommit fram att totalt 400 lag kan beröras.

– Det är ingen teoretisk siffra, men det skulle möjligen skapa en sådan effekt genom hela seriesystemet, säger Klas Hedlund, styrelseledamot i Svenska Innebandyförbundet till PT.

Ett av lagen som kan beröras är Wibax Piteå som kan flyttas upp till superligan om en utbrytarliga blir verklighet.

Svenska innebandyförbundet och SSL-föreningarna ska på onsdagen träffas på Arlanda för ett nytt möte.

Innebandyförbundet har också flyttat fram anmälan för SSL till den 15 februari.

– Då får man ta ställning vilka lag som anmält sig till förbundsserierna och vilka som väljer att ta utbrytaralternativet. Det blir en distriktsfråga även fast det är förbundet som arrangerar via sin tävlingsorganisation, säger Klas Hedlund och fortsätter:

– Men vi har inte kommit överens i förhandlingarna och det har tagit uttryck att man vill komma vidare i den kommersiella frågan som man pratar om från utbrytarsidan. Men hur det ser ut nu om klubbarna tänker anmäla i vår serie eller inte, det kan jag inte svara på. Vi får helt enkelt vänta och se till på fredag eller möjligen lördag.

Beslutet om hur framtidens superliga ska se ut behöver tas inom en snar fram, menar Klas Hedlund.

– Det måste tas ett beslut väldigt snabbt och det är ju därför datumet är satt till den 15 februari för att samla upp de sista frågorna som har ställts till förbundet. Det handlar framförallt om idrottsjuridiken från RF (Riksidrottsförbundet) då innebandyförbundet sorterar under RF. När de svaren är lämnade måste man ta ställning till var man vill spela. Men just nu är det svårt att spekulera hur det kommer se ut.

Wibax Piteå IBK:s ordförande Gustav Zerpe meddelade på måndagen till Sveriges Radio att klubben skulle ta chansen att spela i SSL utifrån den information som finns i dag.

Lagen som anmält sig till Premier Floorball League

Dam

IK Sirius FBC

Täby FC

Pixbo Wallenstam IBK

Malmö FBC

IBK Dalen

Karlstad IBF

Örnsköldsvik IB

Warberg IC

IBK Göteborg

Jönköpings IK

Herr

Lindås Rasta IBK

Storvreta IBK

IBF Falun

IBF Örebro

Jönköpings IK

Höllvikens IBF

IBK Dalen

Mullsjö AIS

IK Sirius IBK

Pixbo Wallenstam IBK

FBC Kalmarsund

Linköping IBK

Källa: ibnytt.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om