Mittfältaren har tidigare gjort 31 allsvenska matcher och har övertygat stort på Piteås mittfält den här säsongen.
– Jag känner mig som en bättre spelare och att då stanna ett år till är helt rätt för mig, säger Thydell.
Hur har du upplevt din första tid i Piteå?
– Bortsett från skadan har det varit jättebra, jag trivs i laget och stan.
Anders Wallerström är sportchef i PIF:
– Det känns mycket bra att Kristoffer stannar hos oss. Det visar att vi tar hand om spelare och att vi är en bra miljö för att utvecklas, Kristoffer är ju fortfarande ung, säger Wallerström.
Gäller Thydells kontrakt även om ni åker ur division 1?
– Det är nya förutsättningar om vi åker ut, då är det självklart så att det kan bli tal om annat. Han är ju också en väldigt bra spelare, säger Wallerström.
Just nu har Kristoffer Thydell en spricka i foten och blir borta några veckor.
– Jag ska tillbaka till läkaren om två veckor och hoppas då få beskedet att jag kan köra för fullt, säger han.
Hur kan du träna under tiden?
– Jag kör mycket styrketräning och kan cykla i maxtempo så konditionen kan jag upprätthålla till viss del.
Under hans frånvaro har PIF hittills förlorat samtliga fyra matcher.
– Det är jättetufft att följa matcherna och inte kunna påverka. Nu hoppas jag på seger i helgen, säger Kristoffer Thydell.