Peter - ungdomstränare på heltid
Piteå Golfklubb har fått en heltidsanställd ungdomstränare.Peter Mellgren, 51 år, är mannen som vägleder de unga golfentusiasterna.- Jag stormtrivs, säger han.
Under sommaren är det cirka 60 ungdomar i åldrarna 8-20 år som spelar golf under ledning av Peter Mellgren.
Foto: Erik Westergren
Under flera år spelade han golf själv och mellan åren 2000 och 2005 jobbade han heltid med ungdomsverksamheten.
Men efter fem år lämnade han det arbetet och satsade på egen företagsverksamhet.
Istället blev det föräldrar som ansvarade för ungdomsgolfen inom Piteå Golfklubb. Och så har det varit fram till i maj i år.
Då återupptog Peter Mellgren arbetet med ungdomsverksamheten. Och nu är han alltså heltidsanställd igen.
- Det krävs en heltidsanställd tränare för att ungdomsverksamheten ska fungera bra.
- Det behövs en person som finns här hela tiden och som kan hjälpa till. Det viktigaste är att ungdomarna blir sedda, då blir det roligt för dem att vara här, säger Peter Mellgren.
Fullt upp
Under sommaren arbetar han med cirka 60 ungdomar i åldrarna 8-20 år.
Ungdomarna är uppdelade i fem olika grupper som tränar två-tre gånger per vecka.
Som ni förstår så har Peter Mellgren fullt upp och han spenderar mycket tid på golfanläggningen på Nötön.
- Jag är här i stort sett dygnet runt. Och jag älskar att vara här. Jag kunde inte ha ett bättre jobb, säger Peter Mellgren.
Han kommer att jobba intensivt med ungdomarna ute på golfklubben under sommaren fram tills dess att skolan börjar om.
- Sen drar vi ner lite på träningen, säger han och fortsätter:
- Det är svårt att hålla igång verksamheten under vintern men det skulle jag vilja förändra. Jag vill försöka hålla ihop gänget och anordna olika aktiviteter.
"En livsstil"
Men det finns fler saker som han vill förändra.
- Jag vill få hit ungdomarna så mycket som möjligt. Det har jag bland annat gjort genom att öka dosen träningar. Jag vill att golf ska bli en livsstil för ungdomarna och att det ska kännas lekfullt för dem. De ska känna att det är häftigt att åka hit. Men jag vill även få dem att se möjligheter och inte hinder.
Förutom golf har Peter Mellgren en stor passion för utförsåkning. Under nio år har han arbetat som tränare för det alpinska ungdomslandslaget och det kommer han att fortsätta att göra, men inte i lika stor utsträckning som tidigare.
- Eftersom jobbet här på golfklubben kräver mer av mig kommer jag att dra ner på det alpina arbetet, främst när det gäller resor.
"Det finns ett behov"
Ulf Åberg, klubbchef i Piteå Golfklubb, är mycket glad över att ha fått Peter Mellgren som ungdomstränare.
- Vi har inte råd att inte anställa honom. Det finns ett behov, säger han.
Och Ulf Åberg berömmer Peter Mellgren.
- Han är bra på att instruera och ta hand om ungdomarna. Han kan mycket golf, han har ju hållit på länge.
Så här säger Ove Marklund, ordförande i Piteå Golfklubb:
-För att få en effektiv ungdomsverksamhet räcker det inte med ideella krafter. Det behövs avlönad personal och någon huvudansvarig. Peter är en duktig ledare och instruktör och jag är övertygad om att han kommer att plocka upp Piteås ungdomsgolf på en högre nivå än tidigare.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!