Piteå Hockey bjöd på stor underhållning och spelade ut gästande Arlanda, segersiffrorna lördag eftermiddag stannade vid 7–1 tack vare storspel av Arlandas målvakt Gustaf Lindvall.
– Vi blev överkörda, sa gästernas tränare Mike Beharrell till PT som var enda tidning som bevakade matchen.
Magnus Isaksson och Joakim Högberg gjorde fyra poäng var (Magnus 3+1, Joakim 1+3).
Idag väntar ny match i allettan för Piteå mot Visby, nedsläpp kl 14.00. Ni som inte ska dit kan som vanligt följa PT:s liverapportering Matchen Direkt.
Luleå tar över
MSSK Piteås damer vann också enkelt i riksserien igår borta mot SDE från Stockholm. Ny match idag kl 12.00.
Som PT tidigare har avslöjat talar allting för att Luleå Hockey tar över Piteålaget i riksserien nästa säsong, mer om det närmaste veckorna.
Det är oerhört tufft ekonomiskt sett för en liten klubb som MSSK att driva ett lag i högsta serien, så på ett sätt är det en fullt naturlig utveckling.
I alltvåan tar Arvidsjaur, som föll igår, emot Kiruna City idag och Rosvik spelar hemma mot PM Chiefs från Umeå.