Lasse - snabbast i backen

SNÖSKOTER. Lasse Lundberg tryckte gastummen i botten och tog en bekväm ledning redan i första startkurvan. Sedan kunde han köra avslappnat och defilera över mållinjen som segrare i första SM-kvalet uppför Vallsberget.- Det gick helt enkelt skitbra idag, skrattade Lasse efteråt.

Piteå2008-02-11 00:00
PITEÅ (PT)Vallsberget stod i centrum för vinterns första SM-kval i skoterdisciplinen backe. Drygt 80 förare kom till Piteå igår för att göra upp om fem klassegrar.

Och Lasse Lundberg tog hand om guldet i klassen sport 600.

- Jag testade olika startspår i kvalen och hade taktiken klar inför finalen. Det höll perfekt, sa han.

Oväntat enkelt

Det blev en fjärdeplats i fjolårets SM-final. Nu har Lasse kopplat greppet om sina konkurrenter i årets kval.

- Jag har varit sjuk ett tag och det kändes när jag körde cross-SM i lördags. Men i backe är det inga problem eftersom heaten är så korta, sa Lasse som blev trea i Älvsbyn i lördags.

I söndagstävlingen kördes racen först på en slinga i nedre delen av backen. Sedan avslutades banan med några kurvor och målgång längst upp på toppen.

- Jag kollade bakåt när jag började klättra upp i backen och blev förvånad då ingen var i närheten, sa Lasse som kostade på sig segergesten redan hundra meter före mållinjen.

Så snopet, Niklas

En annan förare som var på väg mot klar seger var Niklas Stenberg, Infjärden, i racerklassen.

Men ibland räcker det inte med att vara snabbast. Man måste ha turen på sin sida.

Det hade definitivt inte Niklas i finalen.

Han ledde överlägset och hade bara sista stigningen kvar mot mål. Då tog det tvärstopp.

Niklas hoppade av skotern med en uppgiven och förtvivlad gest.

Vad var det som hände?

- Variatorremmen gick av. Jag tror knappt det är sant.

Ville vinna

Han har kört hundratals heat i backe förut. Men aldrig tidigare har remmen gått sönder.

- Den var fräsch innan tävlingen, men tydligen blev det väldigt kraftigt slitage idag, suckade Niklas.

- Jag hade så gärna velat vinna här på hemmaplan, det känns som om man bara vill gråta, sa han och skakade på huvudet.

Niklas är titelförsvarare eftersom han vann SM-guldet ifjol.

Och han satsar minst lika hårt i år, har skruvat ihop en ny högpotent skoter.

- Allt kändes bra fram till rembrottet. Det är bara att försöka glömma eländet och komma igen, sa Niklas får trösta sig med segern i Bodentävlingen i torsdags

Ajdå, Emil

Älvsbyns skoteress Emil Öhman, som vann crossen på hemmaplan i lördags, kom till Piteå för att visa backgänget vart skåpet skulle stå.

Men Emil lyckades inte vinna eftersom han blev påkörd i första kurvan och kom iväg sist av alla.

Infjärdens Anton Dahlkvist siktade på guld i ungdomsklassen. Och visst blev det medalj för Anton - men ett brons. Oskar Norum, Umeå vann.

I Pro Stock gick segern till Markus Mattsson, Robertsfors. Älvsbyns Robert Granberg gjorde en stark insats med sin fyrtaktare och knep silvret.

Även i Pro Open blev det guld till Robertsfors genom Johan Westerlund.

Racerguldet togs av Peter Löfvenius då Niklas Stenberg bröt.

SM-kvalserien fortsätter i Ammarnäs nu på lördag och avslutas i Skellefteå 23 februari. Finalen avgörs i Härjedalen 29 mars.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om