– Den som har kul, tror på det som görs och är envis, kan lyckas, säger hon.
I vanliga fall tampas hon med Emil och Mats Öhman och övriga världseliten i rallycross.
Under Noliamässan föreläste Ramona Karlsson.
Det blev ett föredrag om karriären och hur allt är möjligt.
– Jag är inne i en häftig resa trots dåliga förutsättningar. Jag sysslar med en sport som kostar miljoner fast min familj under uppväxten var på gränsen till fattig. Jag har ingen i släkten som sysslat med motorsport och var tidigare väldigt blyg, säger Karlsson som inledning på sin föreläsning.
Resterande delen handlar om att beskriva framgångar, motgångar och hur allt var möjligt tack vare hårt arbete och en tro på sig själv.
– Rent PR-mässigt är det en fördel att vara ensam tjej, sen möter du fördomar men jag har vänt det till positiv energi "jag ska visa er".
Återgående i Karlsson föreläsning är jakten på sponsorer. Den hon inledde som 19-åring efter studenten. Några pengar hade hon inte men drömmen var att bli proffs.
– Jag tog nio olika timanställningar för att få ihop till en Saab och starta i gruppen ekonomi. Den gav mig rutinen jag behövde.
Efter några år var siktet högre ställt och hon gick vidare. För varje nytt steg har ett stort arbete med att jaga sponsorer lagts ner. Utan skickligheten i bilen och företag som vill sponsra allt blir det ingen körning.
Vägen har varit krokig för Ramon Karlsson.
Hon jobbade ihop pengar och blev föråkare i SM i rally men kraschade. Fick kontrakt hos Subaru men kickades direkt då finanskrisen i världens slog till. Samlade ihop en miljon på egen hand och deltog i rally-SM.
Fixade säsongen efer ihop fem miljoner och deltog i rally-VM och var förare, stallchef och sköte allt runt om. Succén vara nära.
– Vi låg tvåa inför sista tävlingsdagen och jag tänkte att "Det här är för bra för att vara sant, bara att bilen brinner upp kan stoppa oss". Jodå – det hände dagen efter ...
Lätt brännskadad togs beslutet att satsa på rally-SM. Efter en dålig start haglade fördomarna mot den kvinnliga föraren, men hon reste sig och tog SM-silver.
– Allt sitter i huvudet. Det och lite kondition är vad som behövs för att lyckas.
I år hoppade hon över till rallycross-VM i en Saab 9-3.
Där har hon åtta poäng.
– Det är ett läroår.
Samtidigt hjälper hon unga tjejer in i sporten.
– Jag vill att de ska undvika alla misstag jag gjort. Mitt mål är också att skapa ett kvinnligt rallyteam i framtiden, säger Ramon Karlsson.