Klart: Så mycket publik får se PIF

Nu är det klart. Så här mycket publik får Piteå IF ta in fotbollshallen i mötet mot Hammarby på söndag.

Mindre än hundra åskådare på plats får se PIF i svenska cupen mot Hammarby. (arkivbild)

Mindre än hundra åskådare på plats får se PIF i svenska cupen mot Hammarby. (arkivbild)

Foto: Emil Larsson

PITEÅ2019-03-07 16:17

PIF har med hjälp av ett konsultföretag gjort en undersökning som visar att 500 personer bör kunna vara i hallen samtidigt utan att säkerhet äventyras.

Men så kommer det inte att bli mot "Bajen" på söndag.

– Vi har fått beskedet att Piteå kommun inte hinner behandla vår ansökan, säger styrelsemedlemmen Håkan Linneruth.

Därmed är det max 150 personer som kommer in. Det innebär ungefär hälften i rena åskådare. Resterande delen vigs åt spelare, ledare, funktionärer och media.

Återstår att se vilket högsta publikantal som kommer att tillåtas vid framtida evenemang.

– Vi har tio veckor på oss att handlägga ärendet, säger Helén Eriksson, enhetschef vid Piteå kommuns avdelning för plan, bygg och mark.

– Hallen är avsedd för träning och när det ska till publik ställs andra krav. Vi har ställt en del frågor till Boverket och väntar på svar därifrån, det är därför som beskedet dröjer.

Vid seger mot Hammarby avancerar PIF till semifinal och eventuellt spelas den på hemmaplan. I så fall redan nästa helg.

Vi sänder Piteå–Hammarby på pt.se. Matchen spelas klockan 14 på söndag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!