Ytterbacken från Kalix gör sin andra säsong i Piteå.
Nu är hon bättre än någonsin. Mot Linköping gjorde en mycket stark insats. Stabil i defensiven, farlig i offensiven.
– Det är nog min bästa match någonsin. Jag känner också att jag tar kliv i utvecklingen hela tiden, säger hon.
Andersson kom gång på gång längs kanten och blev en viktig faktor i Piteås anfallsspel. Genom hennes löpningar fick Piteå chansen att flytta upp spelet, skapa hörnor och kanske framförallt chans att vila från Linköpings press.
– Vi pratar om vikten att vi ytterbackar måste komma upp i anfallen. Jag känner mig också mer trygg att göra det i år. Jag har lärt mig så mycket fotboll under den här tiden i Piteå. Förut körde jag bara, nu tänker jag fotboll hela tiden.
– Eftersom jag är mer trygg i vårt spelsätt så kan jag fokusera mer på och vågar mer i offensiven. Ifjol var det så mycket nytt att jag fick ägna mer tid åt defensiven.
Mot Linköping hade Johanna Andersson till och med en kroppsfint som helt lurade bort en motståndare.
– Ja, haha, plötsligt händer det. Vi får se om det blir någon mer.
Piteå har besegrat Umeå i en träningsmatch i vår, 1–0 i Arcushallen. Men i Svenska cupen blev det förlust, 1–2, efter förlängning i Vindeln.
– Det var ingen fullbordad insats av oss i cupmatchen och en tråkig match för publiken att se. Vi slog för många långa bollar, men det var en av våra första svåra matcher också.
– Nu hoppas jag att vi ska kunna hålla i bollen mer.
Hur går ni in i den här matchen?
– Med samma ödmjuka inställning och fokus som alltid. Vi är ett hårt jobbande kollektiv och det gäller att vi alla gör vårt jobb 100 procent tillsammans.
Piteå har tränat på bra under påsken och har inga nya skador.
Piteå-Tidningen direktrapporterar från matchen i Umeå som inleds klockan 19.00.