Gustav nominerad

Gustav Rönnbäck Wallin, Piteå IF, är en av kandidaterna till att bli Norrlands bästa division 2-spelare i fotboll.

Gustav Rönnbäck Wallin är en av kandidaterna att bli bäste mittfälatre i division 2 Norrland.

Gustav Rönnbäck Wallin är en av kandidaterna att bli bäste mittfälatre i division 2 Norrland.

Foto: Kenny Johansson

PITEÅ2018-10-09 15:30

Varje år sedan 2013 nominerar spelbolaget Unibet ett antal spelare från varje division 2-serie som kan utses som bäst i olika lagdelar.

Tränare, ledare och sportchefer från landets division 2-föreningar har deltagit i nomineringsprocessen.

– Norrlandserien har präglats av en hård kamp om kvalplatsen uppåt med många lag inblandade och det märks också på nomineringarna med spelare från flera av dessa klubbar som utmärker sig. Det blir ett tufft arbete för juryn att utse vinnarna bland dessa skickliga spelare, säger projektledaren Henrik Holm.

I första fasen av tävlingen har tre spelare i varje lagdel nominerats. Nästa steg är att utse bästa målvakt, back, mittfältare och anfallare i varje serie. Sedan utses en slutvinnare på varje position.

De nominerade spelarna i division 2 Norrland är:

Målvakt: Tomas Adell, IFK Luleå, Niclas Larsson, Hudiksvall, Patrik Kvarnlöf, Östersund.

Back: Christoffer Ericsson, Hudiksvall, William Olausson, IFK Luleå, Jakob Johansson-Inga, Boden.

Mittfältare: Gustav Rönnbäck Wallin, Piteå IF, Willie Clemons, Boden, Sam Alderson, Ytterhogdal.

Anfallare: Tetteh Komey, IFK Luleå, Oskar Nordlund, Timrå, Jack Green, Boden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!