Burgin redo för toppmötet

Han gjorde årets räddning i förra matchen. Nu är James Burgin redo för mötet med serieledande Skellefteå FF borta.

James Burgin är laddad för mötet med Skellefteå FF. (Arkivbild)

James Burgin är laddad för mötet med Skellefteå FF. (Arkivbild)

Foto: Kenny Johansson

PITEÅ2019-06-04 16:15

Piteå IF besegrade Timrå hemma med 5–4 i senaste omgången av division 2-fotbollen.

– En helt galen match. Det är bra att göra fem mål, sedan kändes det som att vi hade kontroll till att allt plötsligt hade vänt. Då fick vi gräva djupt för att komma tillbaka, säger backen James Burgin.

2–0 blev till 2–3 men PIF ordnade slutresultatet 5–4.

Hur lyckades ni vända?

– Ifjol tror jag inte att det hade skett, men de yngre killarna har blivit ett år äldre och därmed mer erfarna. Vi har en stark tro på laget.

Vid ställningen 3–3 gjorde James Burgin en av säsongens räddningar. Oskar Nordlund sköt bollen förbi målvakten Richard Nordlund, men Burgin läste spelet sprang och glidtacklade bort bollen från mållinjen.

– Det var en väldigt viktig situation under en viktig del av matchen. Jag försökte bara springa så fort som möjligt och få bort bollen. När jag gled på marken slog handen in i målhjulet och tummen började blöda direkt, men inte blev brutet i alla fall.

Nu väntar toppmötet med serieledande Skellefteå FF borta torsdag kväll.

Burgins gamla klubb.

– Men jag tror inte att någon är kvar i laget från den tiden.

Du har spelat många sådana här matcher tidigare, vad blir viktigt?

– Den säljs in som "Rekordmatchen", så det kommer bli mycket publik. Det är viktigt att vi äldre hjälper våra yngre spelare. Vi har många energispelare och det blir viktigt att få ut den energin. Vi har nästan alla spelare krya och inga avstängningar och därmed finns inga ursäkter. Vi behöver hålla ett lugn, vi har ju försvarat bra förutom senast och har förmågan att göra mål.

I toppen av serien finns sex lag inom tre poäng.

– Fem-sex lag kan vinna serien så det kommer bli många sådana här matcher, det är riktigt kul att spela nu, säger James Burgin.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!