Åkersberga siktar på nya pokaler
Ifjol vann Åkersberga BK:s flickor 93 Piteå Summer Games.Det fick till följd att fler lag från klubben är med i turneringen i år.- Det är deras förtjänst att vi kom hit, säger Mikael Grimstig, ledare i Åkersbergs flickor 94.
Åkersberga BK:s flickor 94 var snäppet bättre än sina finska motståndare från FC Kuusysi, men finskorna var skickliga på att låta tiden gå när de hade ledningen och vann med 1-0.
Foto: Jens Ökvist
- Vi är en stor ungdomsförening. I år har vi med sju lag i cupen, flera av våra spelare var också med förra året i turneringen.
Alla lag från Åkersberg vill förstås upprepa flickor 93:s bedrift från förra året.
Tog med pokalen
Tjejerna födda 94 är inget undantag. De fick äran att ta med sig vandringspokalen till Piteå som de ett år äldre tjejerna vann ifjol.
- Vi har tänkt ta över pokalen i år, genom att vinna cupen, säger Grimstig.
Fast det kan bli svårt. I första matchen blev det oavgjort mot Assi. Och i den andra som var klar vid 23-tiden i går kväll blev det förlust, 0-1 mot finska Kuusysi.
- Men vi har fem lag i gruppen så chansen till avancemang finns.
Elitsatsning
Tjejerna som förlorade mot Kuusysi tillhör ett av två 94-lag från klubben i cupen.
- Upp till 14 år är det en stor satsning på bredden, sedan blir det lite mer elitsatsning och toppning, säger Grimstig.
Han är ledare för det lag som inte har någon elitsatsning. Men tjejerna gjorde en bra match ändå mot Kuusysi och borde ha vunnit. Men det räckte med en bra chans i första halvlek för finskorna att avgöra. Fast sådan är ju fotbollen ibland.
- Tjejerna slet på bra i alla fall.
Och kul hade de nog också, även om det blev förlust.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!