50 000 till Piteå Ridklubb

Piteå Ridklubb har fått ett stipendium på hela 50 000 kronor av Stiftelsen Göteborg Horse Show (GHS).

PITEÅ2012-02-11 03:42

Tolv stipendiater får årets GHS-stipendium.

GHS-stiftelsen utser varje år ungdomsstipendiater som vill satsa vidare i ridsporten. I år får tolv stipendiater dela på summan och den högtidliga utdelningen äger rum under Göteborg Horse Show i Scandinavium.

Det är fyra unga hoppryttare, tre unga dressyrryttare, två fälttävlansryttare, en distansryttare, en voltigör och Piteå Ridklubb får stipendierna.

90 ansökte
I år hade stipendiekommittén närmare 90 ansökningar att gå igenom och motiveringen att Piteå Ridklubb fick 50 000 kronor var följande:

"Det är Norrbottens största förening och klubben har tre elitlag vilket är unikt i norra Sverige. Piteå Ridklubb har lag i elitserien hoppning för både häst och ponny och under 2011 kvalade ponnydressyrlaget till högsta serien.

Klubben vill ge sina ryttare träningsmöjligheter för meriterade tränare och även ge utveckling i mental träning. Den största delen av träningsbudgeten går åt till transporterna till elittävlingarna dit ryttarna har mellan 120-200 mil. Nu vill klubben locka tränare till Piteå med hjälp av stipendiet."

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om