Distansen är 10 kilometer, klassisk stil.
- Jag har väl inga förväntningar eller mål med loppet, men samtidigt har jag det, säger 27-åringen som tävlar för Piteå.
- Jag är ju en tävlingsmänniska och skulle vilja köra för fullt och känna att jag är med igen, säger hon.
Emelie Öhrstig drabbades i somras av problem med sköldkörteln. Läkarna kunde slå fast att hon drabbats av sjukdomen hypothyreos, med symptom som extrem trötthet, för långsam ämnesomsättning, frusenhet och viktuppgång.
Samma mängd
Inledningen av skidsäsongen har därför gått i återhämtningens tecken.- Jag har tränat för fullt de senaste två-tre veckorna. Den sista veckan har jag varit uppe i samma träningsmängd som jag haft när jag tränat som mest tidigare, 20 timmar i veckan. Det har känts bra, säger Öhrstig.
Förra veckan mätte hon sina krafter med de andra landslagsåkarna i en träningstävling i Gällivare.
- Jag tog i maximalt, men jag var en bit efter de andra, Lina (Andersson), Elin (Ek) och Anna (Dahlberg). Men jag hoppas kunna knapra in på dem längre fram, säger Öhrstig.
Landslagskompisarna tävlar i finska Kuusamo i världscupen nu på lördag.
- Vi bestämde att jag inte skulle åka med dit, utan i stället tävla i Gällivare. Då slipper jag den långa resan, och kan träna i stället, säger Piteååkaren.
Men sedan börjar allvaret. När landslaget åker till Kanada för världscuptävlíngar nästa vecka ska Emelie Öhrstig vara med.
- Vi åker på onsdag och kommer att träna en dryg vecka innan den första tävlingen körs. Vi har fyra-fem tävlingar, och jag ska vara med i de flesta av dem, säger Boråstjejen.
- Jag känner mig säkrast på sprint, klassiskt stil, säger hon.
Just den kombination som gav henne VM-guldet i Oberstdorf i vintras.
- Och det känns ju bra, säger Emelie Öhrstig.