Ja, Jesper Modin är en man med många hemmabanor. SM 2010 avgjordes i Piteå, klubben han tävlar för sedan tre år tillbaka. Och ursprungligen kommer han ju från Sundsvall, där SM hölls både 2009 och 2011.
Förra årets mästerskap hade knappast kunnat gå bättre för 23-åringen.
- Det var en jättehäftig upplevelse att få vinna första SM-guldet på hemmaplan. Det var väldigt mycket publik som hade kommit för att titta, minns Jesper Modin.
Guldet kom i den disciplin där han har högst förhoppningar det här året också, nämligen i sprinten som körs i klassisk stil på söndag.
- I sprint vill jag ju gärna försvara mitt SM-guld från ifjol men det kommer att bli tufft. Det finns väldigt många som kan vara med och göra upp om segern men det är bara bra, det är kul med motstånd, säger Modin och tror att Teodor Peterson och Emil Jönsson blir de största utmanarna.
Fjärde gången gillt
För tre och ett halvt år sedan flyttade han till Östersund. Årets svenska mästerskap blir med andra ord hans fjärde raka på hemmaplan.
- Ja, det måste man ändå säga. Jag tränar ju här flera gånger i veckan och kan väl i alla fall banorna.
Ett hyfsat hum har han också om hur sprintbanan kommer att se ut när det är dags på söndag.
Arrangörerna har två lite olika varianter att välja mellan.
- Jag tror att banan kan passa mig hyfsat, det ser ut att kunna bli väldigt mycket stakning på slutet. Men det kvittar egentligen vilken av dem det blir, säger Modin.
Eftersom att han vill lägga mest fokus på sprinten tänker han också stå över 15 kilometer fristil som går dagen innan.
I övrigt är planen att köra alla tävlingar, således finns han också med i kvällens skiathlon.
- Senast jag körde en skiathlon var i Tour de Ski ifjol, så jätterutinerad är jag ju inte. Men det ska bli roligt, även om det väl egentligen är 29 kilometer för långt, säger Modin och skrattar.
Få distanser passar
Några större förväntningar har han inte utöver sprintloppet.
- Det har jag väl inte direkt. Det är väl egentligen inte så många distanser som passar mig faktiskt, förutom teamsprinten kanske, men det ska ändå bli kul att tävla.
Att sprint lämpar sig för Jesper Modin är inget att hymla om. Förra året blev han trea i sprintcupen i världscupen och femma i VM-finalen.
Tidigare den här säsongen kom också karriärens första världscupseger, i lagsprinten i Düsseldorf tillsammans med Teodor Peterson.
I sprinten i Estländska Otepää den senaste helgen gick det å andra sidan inte helt som han hade hoppats.
- Men så är det ibland, man har sina motgångar och det tror jag också att man utvecklas av. Jag åkte ut i kvartsfinalen där men det känns ändå lite som att formen är på väg.