Läget i Piteå Hockey • Tankarna om nya serien: "Superintressant"

Piteå Hockeys lagbygge ska ta fart inom de närmaste veckorna. Just nu är tio spelare under kontrakt inför en säsong där en stor nyhet blir en serie med hela 20 lag.
– Jag tycker det känns superintressant att möta nya lag redan i början av en ny säsong, säger Anton Wallsten, sportchef i Piteå Hockey.

Backveteranen Fredrik Bergdahl har kontrakt med Piteå Hockey även nästa säsong.

Backveteranen Fredrik Bergdahl har kontrakt med Piteå Hockey även nästa säsong.

Foto: Jens Ökvist/Frilans

Ishockey2025-04-10 14:36

Det blir ett nytt serieupplägg i hockeyettan till hösten med två serier (istället för fyra) och 20 lag i varje.

Det är inte klart än vilket lag som går upp till allsvenskan, finalen spelas mellan Hudiksvall och Troja/Ljungby.

Men så här ser Piteås norra serie ut, om Hudiksvall blir kvar, annars flyttas något annat lag över:

Kiruna, Kalix, Boden, Piteå, Clemensnäs, Övik, Sundsvall, KB65 (ny från div 2), Hudiksvall, Falun, Borlänge, Surahammar, Enköping, Arlanda, Lindlöven, Vallentuna, Väsby, Sollentuna, Strömsbro (ny från div 2), Järfälla (ny från div 2).

Anton Wallsten är positiv till det nya upplägget.

– Det blir förstås fortfarande många och långa resor men nu sprids de ut över en hel säsongen istället för att som nu då vi har de flesta långa resor i januari-februari. Sedan hoppas jag det blir mer intressant för publiken också med nya lag spridda över hela säsongen.

Årets säsong tog stopp mot Väsby i slutspelet.

Vad ger du för betyg för säsongen?

– Godkänt men inte mer än så. Många spelare försvann, många nya kom in. Vi vann många matcher med uddamålet före jul utan att spela bra, efter jul blev det tuffare motstånd och vi fick hade inte samma flyt offensivt och hade även mer stolpe-ut. Defensivt blev vi bättre men vi mötte som sagt bättre lag då också.

Efter två kvalserier i rad (2023 och 2024) som grävde enorma stora hål i Piteås sköra kassakista blev det en billigare avslutning våren 2025.

Hur ser ekonomin ut efter säsongen?

– Jag vet inga siffror idag men har i alla fall fått en indikation om att det har gått ganska bra, vi borde kunna klara säsongen med ett plusresultat.

Just nu har sportchef Anton Wallsten en intensiv period med att bygga laget inför nästa säsong.

Truppen

Här är kontraktsläget:

Målvakt: Albin Edlund

Backar: Andreas Rådberg, Linus Lindmark, Edward Björk, Fredrik Bergdahl.

Forwards: Oscar Bramberg, Oscar Ingesson, Albin Nylund, Kalle Strömbäck, Viggo Nordström.

Hur ser det ut i övrigt?

– Vi håller på med olika förhandlingar, har lämnat ut avtalsförslag både till nuvarande spelare och spelare utifrån. Närmaste dagarna händer nog ingenting men förhoppningsvis kan det bli klart med några under nästa vecka.

Sebastian Fuchs är klar för en till säsong som huvudtränare.

Assisterande Björn Lavander?

– Ingenting är klart men vi har diskussioner med Björn så vi får se om det löser sig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!