Det kan verka som en struntsak, men att musik kan påverka den idrottsliga prestationsförmågan är inget nytt. Främst under aktiviteten, men även innan. Det har forskning visat i över 100 år.
När Henrik Claeson trycker på play-knappen signalerar han till hela laget att: "Nu kör vi".
– Jag har min spellista som jag startar 40 minuter innan värmning. Det ger en skön stämning och gör att man kommer igång. Helst ska det vara musik som svänger, som gör att man vill skaka på knälederna lite.
Senaste tiden har första låten på listan varit "Baba O'Riley" av The Who, men med jämna mellanrum rör Claeson om i ordningen.
– Inför match kan det bli vissa rutiner. Om det går bra kan man rulla samma lista, men om det går dåligt kanske man byter någon låt. Sen har "Mäki" (forwarden Petter Mäkitalo) sina låtar som han ska ha ibland. Då får man rätta sig efter honom.
Du låter andra lägga sig i musiken?
– Ja, visst tar jag emot önskemål, och för honom vet jag att det är viktigt att få sin låt vid rätt tidpunkt.
Men att göra alla nöjda är lättare sagt än gjort, speciellt i ett omklädningsrum där nästan 20 år skiljer mellan äldst och yngst.
– Det är nog långt ifrån alla som tycker att musiken är optimal, men jag sticker inte ut med något som folk blir irriterade på. Tror alla i laget är helt okej med låtarna jag spelar. Det är väl därför jag får fortsätta också – för att det inte är det värsta de har hört, säger Henrik Claeson och skrattar.
Själv är han 21 år och bland de yngre i laget.
Vad säger veteranerna? Köper Magnus Isaksson, Joakim Högberg och Tommy Wargh det du spelar?
– Jag har faktiskt inte fått något jättebra grepp om vad de gillar, men såklart försöker jag tänka på dem också. Jag har själv ganska gammal musiksmak. Jag gillar äldre musik bättre än det som är nytt.
Nu är Claeson redo att rocka vidare mot Mariestad. I söndags föll Piteå Hockey med 2–7 och nu står det 1–1 i matcher.
– Det blev några käftsmällar som gjorde att det rann iväg, men tycker ändå att vi är spelförande och att vi borde vinna över fem matcher, säger han.
På onsdag och torsdag avgörs match 3 och 4 på bortaplan.
Får högtalaren följa med på resan?
– Ja, eller, den skalas ner lite tyvärr. Vi tar med oss en portabel högtalare i stället, men den ska få låta lite den också!