Mikael Appelgren har spelat 93 landskamper, med EM-silvret 2018 som höjdpunkt.
Men 33-Äringens senaste mÀsterskap var EM 2020. Axel- och knÀskador har stoppat honom sedan dess. Ett knÀ har krÄnglat mest, och behövt opereras tvÄ gÄnger.
Han var inte alls beredd pÄ att det skulle bli sÄ.
ââDet blev ett Ă„r mer Ă€n det var tĂ€nkt, innan jag kunde fĂ„ spela handboll igen, sĂ€ger Appelgren pĂ„ telefon frĂ„n Tyskland, dĂ€r han Ă€r inne pĂ„ Ă„ttonde sĂ€songen i toppklubben Rhein-Neckar.
Tvivlade om framtiden
TT: Tvivlade du nÄgon gÄng pÄ att du kunde komma tillbaka?
ââJa, efter den första knĂ€operationen.
ââLĂ€karna sa att det fanns en risk att det inte skulle gĂ„ att spela handboll igen. Det var vĂ€ldigt tufft att höra, nĂ€r man hade trott att man bara skulle gĂ„ "in i depĂ„n lite" och reparera skavanker.
Men han arbetade sig tillbaka, och gjorde en första comeback med inhopp i klubblaget tidigt i vÄras. Sedan krÀvdes dock ytterligare en, mindre, operation, tidigt under hösten.
ââComebacken har varit lite utdragen, lite fram och tillbaka. Det har blivit en process. En resa med stegrade belastning.
Bland annat tvingades han tacka nej till Euro Cup med landslaget i oktober. Men förbundskapten Glenn Solberg blev inte sÄ orolig.
ââJag har haft en vĂ€ldigt tĂ€t och bra dialog med Mikael Appelgren om vad som Ă€r bĂ€st, sĂ€ger Solberg nĂ€r VM-truppen presenteras.
PÄ vÀg mot 100
Nu spelar och trÀnar Mikael Appelgren för fullt.
ââJag kĂ€nner vĂ€l att jag Ă€r pĂ„ vĂ€g upp mot 100 procent, efter mina förutsĂ€ttningar, sĂ€ger han om formen.
Att sitta i tv-soffan och se Sverige ta EM-guld för snart ett Är sedan var en upplevelse med dubbla kÀnslor.
ââJag var extremt glad för lagets skull, för spelarna och ledarna. Samtidigt var det en liten sorg att man inte var med sjĂ€lv, sĂ€ger Appelgren.
Glenn Solberg glÀds förstÄs ocksÄ Ät att Appelgren frÄn Uddevalla Àr tillbaka i BlÄgult.
ââPĂ„ sin högsta nivĂ„ Ă€r han högt uppe i vĂ€rldstoppen, sĂ€ger förbundskaptenen.
ââ"Ăpplet" har ett gott namn ute i Europa. Det Ă€r en mĂ„lvakt som kommer med auktoritet.
Den storvÀxte Mikael Appelgren Àr dessutom en lite annorlunda mÄlvakt Àn de tvÄ andra i truppen, EM-hjÀltarna Andreas Palicka och Tobias Thulin.
Spelare som haft skador har varit ett huvudbry för Solberg inför uttagningen av VM-truppen.
VÀnsternian Eric Johansson har en handskada, men vÀntas göra comeback i sitt tyska klubblag runt jul.
Gottfridsson tillbaka
Spelmotorn Jim Gottfridsson har ocksÄ varit skadad under hösten, men spelar igen i sitt klubblag. Mittsexan Oscar Bergendahl Àr nÀra en comeback.
ââDet Ă€r klart att det Ă€r en risk, sĂ€ger Glenn Solberg om de nyss skadade VM-spelarna.
ââMen det Ă€r nĂ„got vi tĂ€nkt över, i dialog med bĂ„de spelare och medicinska team.
Om Bergendahl eller Johansson inte hinner komma i VM-form, har Solberg en plan för hur de ska ersÀttas.
Handbolls-VM avgörs i Sverige och Polen i januari.
Sverige spelar sina gruppspel i Göteborg. Eventuell kvartsfinal och semifinal med Sverige spelas i Stockholm, liksom finalen.