Under PSG deltog FA Sápmis pojk- och flicklag i 16-årsklassen. De vann hela turneringen, men nu vittnar FA Sápmi om att de utsatts för rasism och hets, något som NRK Sápmi var först att rapportera om.
– Man blir förtvivlad över att det fortfarande händer. Det är skitdåligt, ledsamt och man blir arg, säger Anna Bogren Dalberg, verksamhetschef för PSG.
Hon fick reda på vad som hänt måndagen efter att fotbollsturneringen var över.
– Jag har pratat med två av ledarna för Sápmi. Vi har pratat både om vikten av att få vetskap under turneringen för att kunna agera och även att vi behöver förbättra rutinerna över var man ska rapportera, säger hon.
Nils Nygård berättar att den första incidenten inte registrerades på grund av att laget inte gick tillväga på ett korrekt sätt, men att efterföljande händelser registrerades.
– Senare var våra spelare mer uppmärksamma på att notera nummer och namn på vem som sagt vad, säger han och berättar vidare att det totalt var tre klubbar som registrerades för liknande händelser.
– Klubbarna som registrerades har ringt och bett om ursäkt. De ska också ta upp det internt så det inte händer igen, säger Nygård.
Enligt honom har pojklaget blivit utsatt för rasism, men han vet inte om flicklaget haft samma erfarenheter. Han berättar även att händelserna inte sänkt spelarnas humör eller anda.
– Vi hade en fantastisk upplevelse, säger han och tillägger att de planerar att komma tillbaka till Piteå för att spela även nästa år.
– Men rasism är något som vi generellt inte kan acceptera, säger han.
Dialogen mellan PSG och FA Sápmi kommer att fortsätta för att klargöra detaljerna kring händelserna, berättar Bogren Dalberg.
– Det är relevant om det är spelare, tränare eller åskådare som har betett sig. Är det alla matcher eller utanför matcherna? Det är många parametrar, säger hon.
Framöver ska Piteå Summer Games jobba vidare med värdegrundsarbetet, allas lika värde, inför 2023 års fotbollsturneringar.
– Det är såklart ett arbete som måste fortgå hela tiden. Det ska inte bara vara fina ord på papper – det fyller inte någon som helst funktion. Jag hoppas att vi kan ta ett avstamp och hitta former för hur vi ska arbeta kring värdegrunden, säger hon.