OS-guldhjälten som spelade med Piteå IF lägger av

Hon vaktade Piteå IF:s mål under tre år – och sänkte Sverige i fjolårets OS-final. Nu lägger Kanadas målvaktshjälte Stephanie Labbé av. "Jag har offrat mycket i mitt liv och har flyttat runt med fotbollen i flera år" säger 35-åringen.

Stephanie Labbe med Brittany Timko och Kaylyn Kyle i Piteå 2009

Stephanie Labbe med Brittany Timko och Kaylyn Kyle i Piteå 2009

Foto: Jens Ökvist

Fotboll2022-01-19 22:12

Stephanie Labbé var målvakt i Piteå IF första säsongen i damallsvenskan 2009. Hon stannade och förde tillbaka PIF till högsta ligan 2010 och såg till att laget höll sig kvar i serien 2011.

undefined
Stephanie Labbé spelade med Piteå IF i damallsvenskan 2009 och 2011 (även i ettan 2010).

2016 tog hon OS-brons med Kanada och ifjol blev det guld efter en rafflande final mot Sverige där Labbé blev straffhjälte.

Nyligen röstades Stephanie Labbé fram på Fifas gala som världens näst bästa målvakt under 2021.

Hon spelade med Rosengård ifjol och har precis brutit kontraktet med den franska storklubben Paris SG.

– Nu har jag funnit klarhet och fridfullhet i att veta att jag har gjort allt jag kunnat på fotbollsplanen, säger hon på sin Instagram.

Hon fortsätter:

– Jag har bestämt mig för att lämna den professionella fotbollen. Jag har offrat mycket i mitt liv och har flyttat runt med fotbollen i flera år. Jag har tagit svåra beslut, lämnat familj och vänner bakom mig i jakten på att vara mitt bästa jag. Jag bemästrade förmågan att vara helt fokuserad och lycklig i de mest pressade situationerna.

– När strålkastarljuset slocknar och du tar av dig handskarna för sista gången är det dig själv du ska vara stolt över. Och jag är väldigt stolt över den här olympiska mästaren, säger Labbé som gör sin sista landskamp i april.

I damallsvenskan har Stephanie Labbé spelat för tre klubbar –  förutom PIF och Rosengård även Örebro.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!