Efter halva säsongen ligger PIF på nedflyttningsplats i ettan norra. Men nu har man slickat såren och siktar på att göra en bättre höst.
– Vi är fullt medvetna om att vi har jobb att göra, men förhoppningsvis kan vi ta steg och börja den resan på söndag, säger Eriksson.
Då får man nämligen besök av IF Karlstad på LF Arena – ett motstånd som inte väcker några glada minnen. I den sista matchen innan uppehållet blev Piteå överkört med 0–6 borta mot just Karlstad.
– Med senaste matchen mot dem i färskt minne hoppas jag att grabbarna är otroligt revanschsugna och visar att det är ett nytt Piteå som står på planen nu. Den matchen har vi tuggat i oss och förhoppningsvis kan vi använda oss av det som bränsle.
Samtidigt hade Tomas Eriksson önskat mer tid att ladda om efter DM-finalen i tisdags. Nog för att han är glad att man bärgade guldet mot Boden, men Piteå hade egentligen som önskemål att få flytta matchen till i söndags för att hinna få mer vila.
Men glädjande inför omstarten är att nästan hela laget finns tillgängligt även om William Videhult, som nyligen börjat trappa upp efter en fotskada, ännu är ett frågetecken.
Eriksson längtar att köra igång serien igen och hoppas spelarna känner samma.
– Det ska inte behövas något större motivationstal på söndag, utan kan spelarna bara skänka en tanke till matchen mot Karlstad senast så hoppas jag att det brinner till i ögonen på dem, säger han.