Robertsfors målvakt Emil Larsson hade ingen bra kväll på jobbet. Han tappade ett par bollar som Storfors högg på.
– Samtidigt var det en match där vi dominerade från första till sista minuten och segersiffrorna kunde också ha blivit större, kommenterade SAIK-tränaren Patrik Nilsson.
Via 2-0 i paus skrevs siffrorna till slut till 5-0. Segern innebar att Storfors är poängen efter Bergnäset som har en match mindre spelad.
– Jag tror att vi måste vinna resterande matcher för att knipa första eller andraplatsen, spekulerade Nilsson som har en tuff men inspirerande vecka framför sig med laget.
– IFK Luleå i DM-final här hemma på Heden, tisdag och några dagar senare Luleå SK i serien, konstaterade han.
Storfors har tidigare slagit ut Piteå IF i kvartsfinalen och Boden i semifinalen.
– Blir spännande och se om vi kan rubba IFK Luleå också här på Heden, funderade Patrik Nilsson.
Tisdag kväll vet han och alla andra svaret.