PIF:s tre bästa:
Josefin Johansson
Piteås lagkapten river och sliter alltid på mittfältet. Nu gjorde hon det framför motståndarnas mål också. Det var mycket vilja när hon – liggandes ner framför BP:s mållinje, lyckades sträcka ut ett ben och klacka in bollen. I den officiella statistiken noterades det först som ett självmål av BP, men i efterhand har det korrigerats och "Jossan" fick välförtjänt sitt mål.
Asla Johannesen
Det var egentligen få som utmärkte sig i Piteå, men det var också en svårspelad match i vinden där inget av lagen bjöd på något skönspel offensivt. Hur som helst var Ásla Johannesen en som ofta syntes när Piteå väl skapade något. Bland annat fick hon ett friläge att kvittera till 2–2, men lyfte dessvärre bollen över ribban så att den landade på nättaket.
Saga Swedman
Den som spelade fram till Johannesens friläge var Saga Swedman med en lång, fin boll från mittcirkeln. Tidigare i matchen skapade hon också ett annat jätteläge när hon tråcklade sig in i straffområdet, ensam mot tre spelare, men ändå fick med sig bollen och spelade fram Emily Gray som var ytterst nära att göra mål. Visar en härlig blandning av finess och ren råstyrka.
Matchen:
Sett över 90 minuter var det en ganska jämn fotbollsmatch, men det blåste som sagt kraftigt och det var märkbart att det påverkade spelet i båda lagen.
"Det är motvind som draken lyfter" brukar man säga, men i fotboll är det förstås precis tvärtom. Den här gången behärskade Brommapojkarna vädret bättre, eller åtminstone var man mer effektiva när lägena kom.
Piteå hade alltså både ett friläge (Ásla Johannesen) där bollen landade uppe på målburen och ett läge i straffområdet (Emily Gray) där en back i hemmalaget i grevens tid hann fram till bollen på mållinjen och lyckades rensa undan.
Straffen:
I den 90:e minuten ställde Wilma Carlsson till det för sig med bollen framför eget straffområde och drog sedan omkull sin motståndare. Det renderade i både straff och ett rött kort.
Utifrån reprisbilderna borde det enligt min mening varit frispark snarare än straff, men ärligt talat hade Piteå inget offensivt tryck i jakt på kvittering oavsett. Hur som helst snöpligt att Carlsson blev utvisad så sent i matchen och nu kommer att vara avstängd i nästa (Växjö hemma 11 maj).
Läget i laget:
Anam Imo saknades i Piteås lineup eftersom att hon var sjuk och stannade hemma. Noterbart var även att Olivia Holm började på bänken men att hon ersatte Emma Viklund i halvtid. Även Faith Ikidi Michael, som utgick senast mot Kristianstad, inledde på bänken men gjorde ett inhopp i den 78:e minuten.
– Olivia har varit sjuk i veckan igen, men tränade torsdag-fredag så vi bedömde att hon var uttagningsbar och spelbar, men det var därför som hon inte startade. Sen vad gäller Faiths baksida är den så pass bra att hon kan spela, så det är inga konstigheter, förklarade tränaren Fredrik Bernhardsson för PT efter matchen.