Vi hade inte ens hunnit in i mars när hockeysäsongen plötsligt tog slut för Piteå och Munksund. Att hockeytjejerna skulle åka ut i kvartsfinalen mot Modo var väntat. Det var heller ingen skräll att PHC inte orkade förbi play off-II när ex-allsvenska Troja lottades som motståndare. Piteås svagheter blottades och tränarna Rolf Nilsson och Jonathan Glader gavs inte verktyg nog att reparera dem. Det är den enkla sanningen.
För lagets supporters är det synd att klubben och orten inte orkade mobilisera bättre en vårsäsong när fyra av de sex lagen i kvalserien tar steget upp till allsvenskan. Jag konstaterade tidigt under hösten att Piteå Hockey absolut kunde rubba landets mest hårdsatsande division I-gäng, Sundsvall, och att PHC förmodligen äger den högsta högstanivån av alla gängen som huserar våningen under allsvenskan. Just detta kunde vi också konstatera i flera matcher under resans gång.
Tyvärr slutade det som de flesta också förutspått. Att den tunna truppen inte skulle hålla i längden. Samtliga Trojas fyra femmor producerade i de täta play off-mötena. Piteås fyra mål fördelas på ett enda för förstalinan och tre för den andra. Sedan var det tomt. Förra säsongen förstärkte Piteå med tre pjäser före jul och innan kvalserien. Den säsong då möjligheten att ta sig upp var som störst förstärkte alla lag med ambitioner utom Piteå.
I dag står klubben vid ett vägskäl. Nålsögat mot allsvenskan förminskas drastiskt. Ett par av framtidsnamnen typ David Lindquist och Sebastian Harila lär inte sakna anbud samtidigt som klubbens främste poängplockare genom tiderna, Daniel ”Ragge” Olofsson, kanske lägger av. Rutinerade lirare av ”Ragges” klass är i det närmaste omöjliga att ersätta på division I-nivå. Och då menar jag inte bara på isen utan hela paketet runt omkring.
För MSSK-tjejerna väntar ett nytt kapitel. Faller bitarna på plats är jag övertygad om att Fredrik Glader tränar ett guldgäng någon av de två närmaste vårarna. Det är en svärm av intressanta namn som nämns runt det MSSK Piteå som framöver troligen kommer att byta namn till Luleå. Det är bara en tidsfråga innan det sker.
Efter många imponerande matcher trampade Wibax/Piteå på en mina i Norrmalmias sporthall igår. Järfälla låg enligt PT-sports Kenneth Sandström och fiskade (lät alltså Wibax föra spelet) innan de håvade in. 2-9 stod på anslagstavlan och nu måste Wibax ha hjälp av andra lag för att ro hem kontraktet.
Till sist…
…slog den grava orättvisan till i hockeyns play off 2. Tabelltrean i den norra Allettan, Huddinge, gavs hemmafördel mot tabelltvåan, Östersund. Lagen vann sina respektive hemmamatcher och Huddinge gick vidare. De som styr Hockeyettan sitter i Stockholm/Huddinge och det är ju ett faktum att den division 1-serien är den svagaste. Fyndigt att då komma på att placeringarna i grundserien före jul ska gälla som rankingtal istället för placeringarna i Allettan. Att ingen av alla de andra division 1-klubbarna i landet slog bakut är en gåta. Det lär bli ändring nästa säsong men det är ju för sent för stackars Östersund. Huddinges kassa lär dock fyllas om laget tar sig till kvalserien. Billiga resor och välfyllda hallar väntar då mot AIK och Södertälje.