Juventus gav Barcelona respass förra säsongen. Nu är det läge för pay-back-time när Barca åker till Italien (2,77-2,41). Det mässas en del om att ett par av Juvestjärnorna, bland dem målvakten Gianluigi Buffon, inte hämtat sig från VM-kvalmissen mot Sverige. Atletico Madrid har satt sig i en i det närmaste omöjlig sits i Champions League-gruppspelet. Det hjälper nog inte ens med vinst i de återstående matcherna mot Roma (1,83-4,15) och Chelsea. Quarabag som kryssade i två raka mot Atletico måste vinna mot Chelsea (10,70-1,25) samtidigt som Atletico måste göra sitt mot Roma. Andra intressanta matcher är ett Dortmund i "måstevinnahemma-position" mot Tottenham (2,07-3,10) och Basel- Man United (3,80-1,90).
Sevilla och Liverpool (2,55- 2,45) har bjudit på många heta matcher inom Eoropafotbollen. Läge för repris igen. Emil Forsbergs RB Leipzig står inför en tuff utmaning mot förra årets sensation i CL-spelet, Monaco. 2,90 bjud på att Leipzig vinner i furstendömet. Hemmaseger i Monaco ger 2,18.
Östersund kan säkra avancemang i Europa League om laget vinner mot Zorya Lugansk hemma (1,84-4,15). Jag tror att Östersund tar den chansen i kylan hemma. En avgörande match i Berlin nästa omgång är alternativet.
Norrderbyt i SHL mellan Luleå och Skellefteå ser hemmalaget som knappa favoriter (2,36-2,52). Där är mitt råd att vänta med spel till laguppställningarna släpps dryga timmen före match. Ett skadedrabbat Luleå får svårt att rubba Skellefteå. Oddsen i returen i Skellefteå är redan släppa (1,87-3,40). De som tror att Skellefteå vinner dubbelt får 4,71. Oddset på Luleådubbel är feta 8,02!
Malmö och Frölunda (2,25-2,60) är under topp sex-strecket. Det blir fajt om poängen i Malmö.
Fajt blir det också i Växjö dit Färjestad kommer (1,96-3,07). Fördel Färjestad i en match där Växjö saknar skadade duon Tuomas Kiiskinen och Janne Pesonen plus avstängde Daniel Rahimi.
I den norra Hockeyettan kan Boden såga av Asplövsgrenen från Allettan. Nio poäng skiljer lagen om Boden vinner i Haparanda (2,15-2,26). Tre poäng alltså om Asplöven vinner. Boden var farligt ute för några omgångar sedan. Har tagit tag i grejerna nu. Asplöven förlorade nyckelmatcher mot Piteå och Kiruna förra veckan. Verkar vara i fritt fall nu. Lejon - med eller utan Jimmie Ericsson vilken är en enorm skillnad - möter Kalix hemma (4,10-1,50). Piteå, redan klart för Allettan, tar sig an E10:an i buss till Kiruna (4,75-1,40). Svenska Spel vågar sig alltså på en match mellan två lag som har väldigt lite att spela för.
Min veckotrippel blir Atletico, Östersund och Man United. 6,43 i odds om den trippeln sitter!
Till sist...
...hade Leksand Luleå/MSSK mot repen i helgens två matcher i Coop Arena. 3,38 bjuds på Leksandsettan mot Linköping (1,62).