Det snackades mycket om tillfälligheter, tur och otur efter semifinalseriens andra match igår. Det som hände var ändå något som inträffat gång på gång under säsongen. Såväl för Luleå som för Skellefteå. Luleå slank ur ett grepp och avgjorde i sudden-death för fjärde gången av lika många möjliga bara under slutspelet.
Under säsongen har Luleå spelat elva sudden och vunnit hela tio. Tur, tillfälligheter? Nej, glöm det! I derbyn mot Skellefteå var det den tredje av lika många möjliga i förlängningsspel.
Okey, visst kan man hålla med de Skellefteåsupporters som ansåg att en djävulskt massa otur fanns med i bilden när Luleå kvitterade till 3-3 15.10 in i den sista perioden.
Jonas Vihko slängde iväg en puck på måfå. Trissan träffade skridskon på Skellefteåjunioren Petter Granberg och den varianten kunde inte målvakten Andreas Hadelöv freda sig emot. Under presskonferensen hävdades det att ett sådant mål inträffar en gång på tiotusen, men faktum kvarstår. Skellefteå har tappat tvåmålsledningar alldeles för många matcher den här säsongen för att det ska tillskrivas tillfälligheternas konto.
Samtidigt som Luleå rest sig på nio och vunnit i nervpirrande sudden death för många gånger för att vi ska prata tillfälligheter.
Skellefteås 3-1-mål 17.38 in i den andra perioden hade sänkt de flesta lag med tanke på hur matchbilden sett ut. Men Skellefteå är ett lag som släppt på gasen i fel lägen i fel matcher. Så även igår.
Luleå hann såväl reducera som att skapa ett par riktigt feta möjligheter innan perioden var över. Efter sju spelade derbyn den här säsongen känns det som om Luleå lärt sig sin Skellefteåläxa medan västerbottenslaget har svårt för att knyta säcken kring norrbottningarna trots stundtals markant spelövertag.
"Vi räknar inte matcher och tänker inte på någon 2-0-ledning. Det är bara nästa match som gäller. Det kanske var det felet vi inte uppmärksammade mot Djurgården, alltså att grabbarna bara släppte fokus en aning efter 3-0 i matcher", sa Luleåtränaren Tomas "Bulan" Berglund under presskonferensen.
Kommentaren kan lätt placeras i klyschornas fack men inte när det gäller "Bulan", tränarkollegan Jonas Rönnqvist och Luleå Hockey. Det är nog precis så de tänker.
Luleå kommer att åka ut precis lika kampglada och taggade imorgon som om det stod 0-0 i matcher. Sedan om de orkar spela med begränsat antal backar framöver återstår att se.
Kommer Elias Fälth och dominanten Janne Niinimaa tillbaka närmaste dagarna ska det mycket till för att Skellefteå ska kunna vända på steken i semifinalserien. Luleå måste vinna två av de eventuellt sex återstående matcherna. Skellefteå hela fyra.
Färjestad vände 1-2 inför sista perioden till 4-2-seger mot AIK igår. Vändningen kan komma att betyda massor inför fortsättningen av hela slutspelet.
Nu luktar det lång väg att favoriten får en behaglig resa mot finalen och vilket lag som än vinner semin mellan Luleå och Skellefteå lär inte komma undan ostukat. I dagsläget är det faktiskt inte ens dubbla pengarna på att guldet hamnar i Karlstad. Igen!
Allsvenska fotbollspremiären närmar sig med stormsteg för Piteås damer. Förra veckan gnuggades laget med fyra tuffa matcher, Venlo, Duisburg, Trondheim och Umeå.
På söndag kommer division I-laget Umeå Södra till LF Arena och det är nog troligt att tränaren Peter Grundström testar premiäruppställningen där.