Backlöftet Rasmus Edström tackade nej till allsvenska toppklubbar och valde istället att hoppa in i Piteåbåtens stormiga seglats mot näst högsta serien. Ett högt spel med tanke på att gäng typ Västerås är garanterade minst tio matcher i kvalserien samtidigt som Piteås säsong kan vara över efter närmaste sju. Edström och Skellefteås sportsliga ledning har dock knappast tagit ett snabbt oövertänkt beslut. Det är snarare på det viset att man vänt på varje sten innan den här affären sjösattes.
Skellefteås General Manager Lars Johansson brukar veta vad som är rätt när han vill hitta ax i sina talangers utvecklingskurvor. Landslagsbacken Niklas Burström gjorde en sväng till Växjö i allsvenskan som junior, Melker Karlsson en i Örebro, Adam Pettersson, Oskar Lindberg och Pär Lindholm i Sundsvall och förra säsongens succéspelare i slutspelet, Petter Emanuelsson, en i Piteå. Lasse har sett en stor potential hos Glommerspojken Edström. 21-åringen debuterade i Skellefteå för fem säsonger sedan och har över 120 matcher (slutspel inkluderat) i högsta serien på meritlistan.
Att Edström, som även har kontrakt med Skellefteå nästa säsong, hamnar i Piteå har väldigt lite att göra med att han rankas sist bland mästarklubbens kontrakterade backar. Snarare är det så att Skellefteå i dagsläget fruktar att storvuxne backen Johan Alm kan ha spelat färdigt för säsongen. Därför plockar man in tyngd och boxplayskicklighet iform av Stefan Warg samtidigt som hoppet om att spelbegåvade Edström ska finna samma lyft i PHC som exempelvis Petter Emanuelsson gjorde för två år sedan. Johansson vill ha full koll på sitt kapitals utveckling och Edström har förmodligen inte gjort sitt sista träningspass med mästarna den här vintern och våren.
Rasmus Edström blir inte den förste Glommers-Edström som spelat i Piteå. Förutom Tre Kronor-meriterade Lars Edström har även Rasmus bror Viktor Edström spelat en säsong i Piteå under nuvarande Luleåtränarna Jonas Rönnqvist och Tomas ”Bulan” Berglund. Hur som helst tror jag att ett redan spelskickligt Piteå blir ännu vassare med Edström i rostern och det ska bli ytterst intressant att se vilka höjder det redan utvecklade powerplay-spelet når.
Förra säsongens backankare Niklas Strandberg var av den digniteten att han kunde lyfta vilket division 1-lag som helst. Strandberg hade kunnat spela mer än en säsong i högsta serien om drivet och glöden funnits där. En 21-årig Edström rankar jag ändå ett par snäpp högre än den ”Stralla” som förra säsongen sjöng på sista versen.
MSSK Piteå laddar för kvartsfinalen mot Brynäs som är lite mer än tre veckor bort. Av alternativen AIK och Brynäs var nog MSSK-gänget glada att man slapp mästarna redan i kvarten. Trots att Munksund förlorat tre av fyra mot Brynäs under säsongen har man dominerat skottstatistiken kraftigt i ett par av matcherna. Brynäsmålvakten Sara Grahn som var ”mänsklig” när lagen möttes i tre semifinaler för ett par år sedan har ”stått på huvudet” mot MSSK den här säsongen.
Bo Lundkvist