Ljusare tider för Vidsels affär

Det såg dystert ut för Tempo innan ägaren Mari Grankvist själv larmade byborna. Nu har Vidsel slutit upp och stöttat sin matbutik.

Fler kunder. Tempo i Vidsel har ökat sin försöljning markant den senaste månaden. Sista kvartalet av 2015 såg mörkt ut och butiksägaren fruktade det värsta om trenden inte vände.

Fler kunder. Tempo i Vidsel har ökat sin försöljning markant den senaste månaden. Sista kvartalet av 2015 såg mörkt ut och butiksägaren fruktade det värsta om trenden inte vände.

Foto: Christoffer Markström

Vidsel2016-01-30 05:00

Redan i september började Mari Grankvist se oroande siffror för Tempo i Vidsel. Hon avfärdade dem med tanke på att älgjakten dragit igång och lågsäsongen börjat.

– Det vänder snart, tänkte jag, det måste göra det. Men det vände aldrig och inte ens under första delen av december ökade det, säger butiksägaren.

Hur dåligt gick det?

– Det var illa, vi såg hur det sjönk hela tiden. Till slut måste man dra i handbromsen genast innan det går för långt.

Veckan före jul valde Mari Grankvist att informera Vidselsborna om vilket läge butiken befann sig i. Med hjälp av bybor skickade hon ut flygblad och på butikens Facebook-sida konstaterade ägaren att Vidsel riskerade att bli utan affär redan i slutet av januari om inte försäljningen ökade.

– Handlar man inte här så måste vi ju stänga, så är det ju. Det går inte att tänka att man ska snabbhandla i Älvsbyn efter jobbet så att man har gjort bort det, säger Mari Grankvist.

Och bättre blev det.

Byborna i och runt Vidsel har slutit upp och stöttat Tempo.

– Bara förra fredagen hade vi en försäljning som nästan motsvarade den vid jul. Så folk har verkligen slutat handla i Älvsbyn. Även de som jobbar i Älvsbyn har börjat tänka "nej, jag handlar när jag kommer hem", och det är så man måste tänka.

Nu hoppas man på ännu ett uppsving efter att Älvsbyns kommun kickat i gång servicepunkten i butiken.

Butikspersonalen kommer att tillhandahålla medborgarservice och visionen är att allt som går att göra på kommunhuset i Älvsbyn ska gå att göra på Tempo i Vidsel.

– Vi har fått en liten introduktion och så har vi fusklappar och direktlinje till kommunen, sedan lär vi oss eftersom. Men det känns bra för Vidsel. Det blåser positiva vindar igen efter allt som varit, säger Mari Grankvist.

Förutom att hon sköter om servicepunkten har hon även hand om mässen på robotbasen sedan en tid tillbaka.

RFN blomstrar som aldrig förr och personal, kunder och byggarbetare använder mässen.

– Det har aldrig varit så mycket folk där. Jag har haft två personal från Tempo där uppe för att hinna med. Då har de gått på knäna nere i butiken i stället.

Kan du till och med behöva anställa fler?

– Nej, jag ska försöka att inte göra det om försäljningen skulle gå ner. Jag ska låna mellan i stället.

Det finns även framtidsplaner på att ansöka om alkoholtillstånd till Tempo-butikens restaurangavdelning.

– Vi får inte ansöka förrän vi har börjat med mat, och det var vi inte orkat göra än. När vi har lite räkmackor och någon varmrätt så ska vi ansöka om vin och öl.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om