Enligt SOS-Alarm var tre personer inblandade i olyckan som inträffade mellan Jävre och Byske, men ingen ska ha varit skadad.
Ett stort räddningspådrag med tre ambulanser, fem bilar från Räddningstjänsten åkte till platsen som ligger vid länsgränsen mellan Norrbotten och Västerbotten. Trafikanterna efter vägen uppmanades att släppa fram dem. Nu ska de vara på väg tillbaka igen, men väljer att ta en annan väg än E4 på grund av halkan.
Både polisen och räddningstjänsten i Norrbotten går ut med en varning om att det är riktigt halt ute på vägarna längst kusten. Det handlar om att ett väderomslag skett och regn fallit på kalla vägytor, vilket skapat blixthalka.
All lokaltrafik i centrala Luleå har ställts in vid 21.00-tiden i kväll.
Utanför Luleå, vid backen efter Gäddviksbron står två lastbilar som inte tar sig upp och blockerar framkomligheten.
Även på E4 i Kiruna och Kalix har singelolyckor inträffat när bilar kört av vägen under kvällen, inte heller här rapporteras dock någon ha blivit skadad.
Även läsare har under kvällen ringt in och berättar att det är glashalt längst E4 mellan Piteå och Skellefteå.
Står still
Vid Jävre och Jävrebodarna stod trafiken helt stilla vid 19.30-tiden. Dels på grund av olyckan, men även eftersom både bussar och ett tiotal långtradare helt enkelt inte tog sig uppför backarna utan hade fått stanna.
Det uppges vara extra halt på E4 mellan Byske och Jävre i norrgående körfält.
Även på de mindre vägarna i länet uppges det vara halka.
Den extrema halkan ledde till att två trafikolyckor ska ha inträffat tätt efter varandra. På väg 97, Luleå, ska en singelolycka ha inträffat klockan 21.35. Klockan 21.41 inträffade ännu en trafikolycka, den gången i Piteå. Båda trafikolyckorna ska ha skett som en följd av halkan men ingen ska ha skadats i någon av olyckorna.