Nya Tväråvägen måste redan lappas

Knappt en månad efter att den nya vägen mellan Älvsbyn och Sikfors blev färdig är asfalten trasig på flera ställen – och byborna fruktar det värsta.– Om den inte klarar det här, hur ska det då se ut i vår, säger Johannes Wiklund.

Nästa vecka kommer mest troligt provsvaren som kanske kan fastställa varför vägen smular sönder och vems fel det är.

Nästa vecka kommer mest troligt provsvaren som kanske kan fastställa varför vägen smular sönder och vems fel det är.

Foto: Christoffer Markström

TVÄRÅN2015-10-06 21:06

De boende längs Tväråvägen har längtat efter en ny väg ända sedan Trafikverket slog fast att man skulle göra om den 2009. Många var skeptiska till att bygget skulle bli av, men när maskinerna äntligen anlände våren 2014 var det många som jublade. Än mer jubel blev det i augusti 2015 – när vägen blev klar.

Men redan i september började vägen att falla sönder. Flera skador har upptäckts och på vissa håll har man redan hunnit lappa ihop dem. Värst är det vid infarten till Snårbäcksliden där stora delar av beläggningen har lossnat.

"Inte acceptabelt"

Johannes Wiklund bor i Salberg och är ordförande i Tväråns intresseförening. Han kör vägen minst två vändor varje dag och tycker liksom många andra bybor att det är förskräckligt att vägen redan börjat förfalla.

– Det är ju inte acceptabelt att det ska vara så här. Alla BDX-bilar har knappt hunnit åka härifrån. De har ju varit och gjort en del småjobb efter beläggningen, och redan medan det var folk längs vägen hade den ju börjat smula, säger han.

Han har koll på att vägen till största del är belagd med den mjukare asfalten "mjogg".

– Men fasen, den ska inte smula sönder efter någon vecka.

"Som en tvättbräda"

I två år har han följt arbetet på nära håll och menar att de lokala entreprenörerna har gjort ett bra arbete. Han tror att misstagen har begåtts i sommar.

– Det är ju ett jättebra underarbete de har gjort, men asfalteringen är fan inte rolig. Det var inget bra företag som la den, man känner ju det när man kör. Det är en skarv på vartenda ställe där de har kommit med en ny lastbil under beläggningen, den är ju som en tvättbräda på stora delar av sträckan, säger Johannes Wiklund.

Han ifrågasätter om den mjuka asfalten klarar den tunga trafiken.

– När det kommer en traktor och kör upp från en åker har du ju sett spåren av den i asfalten. Det är fruktanstvärt dåligt.

"Stått ut med det"

Han har bland annat lagt märke till att Lemminkäinen – företaget som har ansvarat för beläggningen – har lagt asfalt trots att det regnat.

– Ja, de fick riva och göra om en kortare sträcka mellan Tvärån och Sikfors. Men de lappade bara i mitten, och man märker fortfarande att det inte är riktigt okej på sidorna.

Projektet kostade någonstans mellan 40-45 miljoner kronor och har varit påfrestande för många bybor.

– Man har ju märkt att bilarna har farit illa. En del har fått många punkteringar bland annat, men man har ju stått ut med det eftersom vi får en bra väg, säger Johannes Wiklund.

"Ett lapptäcke"

– Nu har vi väntat fruktansvärt länge på att få en bra väg och vi har stått ut med vägarbetet i två år. Sedan håller det inte i mer än en månad, det känns frustrerande, fortsätter han.

Han tror att vägen kommer att se ännu värre ut till våren.

– Vi trodde ju att man skulle slippa stänga av vägen för tung trafik som förr, men jag tvivlar att det kan gå tung trafik här på våren. Det lär inte funka.

Han hoppas att Trafikverket åtgärdar misstagen ordentligt.

– Man bävar ju för att de ska åtgärda det med oljegrus, det blir ju inte roligt. Då har vi ju likadan väg som innan igen, då är det ju fortfarande ett lapptäcke, säger Johannes Wiklund.

PT har sökt Lemminkäinen utan resultat.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om