Norran var på plats den regniga måndagen då merparten av de återstående Northvoltarbetarna lämnade in sina saker. 80–90 personer kommer vara kvar i Skellefteå för att arbeta med underhåll meddelar konkursförvaltaren. Samtidigt fortsätter förhandlingen med de fem parter som visat intresse för fabriken.
Stämningen på platsen är dämpad när vi pratar med arbetarna på plats. Flera uttrycker stark oro inför den korta tidsfrist de har att söka jobb innan de behöver lämna landet.
Sam Peter har jobbat på Northvolt i tre års tid som analytiker och fick lämna in sina saker den allra sista dagen. Han har studerat i Sverige och är mycket angelägen om att få stanna i landet.
– Det är lågkonjunktur i Sverige men jag hoppas att ändå hitta ett jobb. Jag kommer att söka jobb och om jag måste lämna landet efter tre månader åker jag till Indien och fortsätter söka jobb därifrån. Jag vill bo i Sverige för att balansen mellan arbete och jobb är mycket bättre här, säger Sam Peter.
De senaste veckorna har arbetarna jobbat med att leverera de sista batterierna till Scania och stänga ner och säkra fabriken.
– Jag upplever att vi gjort ett mycket bra jobb de sista två månaderna. Jag hoppas att fabriken kan överleva och startas upp igen under en ny ägare. Det är jättetufft för mig, det här var mitt första jobb efter studierna. Nu blir det gravöl med polarna från Northvolt, avslutar Sam.
Kristoffer Nordlund har jobbat på Northvolt de senaste två åren som underhållstekniker.
– Det är självklart tråkigt att det är över, men jag har en förhoppning om att fabriken ska startas upp igen med en ny ägare. Det är tråkigt att lämna alla fina kollegor.
Hur har du upplevt kommunikationen från företagets sida?
– Det jobbigaste har varit att man inte fått veta något förrän sista sekunden. Ofta har man fått nyheter via medier innan vi fått någon info från jobbet. Vi har fått dela information om vad som händer kollegor emellan.
Själv tänker Kristoffer byta bana och studera för att ta sig in på veterinärprogrammet.