Blåsig men huggvillig fiskepremiär

Inget startskott, men det sa bara pang, pang, pang när de första regnbågarna högg vid premiären i Lillbrännträsk utanför Sjulsmark på fredagkvällen.

Willy Sundvall, Ersnäs, var en av många bottenmetare som fick regnbåge vid fiskepreimären i Lillbrännträsk på fredagen.

Willy Sundvall, Ersnäs, var en av många bottenmetare som fick regnbåge vid fiskepreimären i Lillbrännträsk på fredagen.

Foto: Robert Lundberg

SJULSMARK 2010-06-05 06:00
En riktigt blåsig kväll, men det hindrade inte fiskeentusiasterna att söka sig till den fina sjön. Runt 150 personer hade löst fiskekort, så stränderna var kantade med företrädesvis bottenmetare, men några tappra flugfiskare kajkade runt i flytringar.
Hungriga regnbågar
Klockan 19.00 var det dags och det dröjde bara minuter innan de första hungriga regnbågarna sög i sig metarnas powerbait. Willy Sundvall, Ersnäs, var en av dem som fick ett snabbt napp och kunde bärga en regnbåge på cirka sju hekto.
- Bra start. Jag var här i fjol också, men då fick jag inget.
Bredvid satt Weimar Hjort från Måttsund och skrockade.
- Nog ska jag fiska, men jag är mest med för att lära upp pojkarna, sa han med glimten i ögat.
Stor fisk
Sjulsmarks skoter- och fiskevårdsförening har satt ut rejält med fisk inför premiären. Regnbåge på mellan 0,7 - 1,5 kg, men också några riktiga troféfiskar på över fyra kilo.
Dessutom ett antal Gullspångsöringar med en snittvikt på 1,8 kg. De största på runt tre kilo. Stefan Bergman, Älvsbyn, var en av dem som lockade öringen till hugg.
- Mm, den var riktigt fin, sa han och höll upp en grann öring på runt två kilo.
Med flytring
Men busigt och blåsigt
väder, alltså, och för flugfiskarna i flytring var det knappast optimala förhållanden.
- Nej, usch, vad det blåser. Det är nästan så att man gruvar sig för att fara ut, sa Gustav Sandberg, Rosvik.
Brorsan Nils var dock snabb ut.
- Han är så fiskesugen. Han har pratat om det här hela veckan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om