Videon är inte längre tillgänglig
Tommy Lindeberg visar brevet från försäkringskassan. Budskapet är torrt och koncist. Från och med 1 maj drar försäkringskassan in alla assistanstimmar. Någon egentlig förklaring finns inte.
Fram tills nu har han haft hjälp av personlig assistent från 07.00 till 21.00 varje dag. En av hans assistenter är Natalia Carlsson, som är anställd av Piteå kommun.
- Min bedömning är att behov finns. Tommy är dålig i kroppen och behöver mycket hjälp. Jag förstår inte hur han ska klara sig.
Svårt klara vardagen
Det gör inte Tommy Lindeberg heller. Han är totalförlamad på höger sida och ett olyckligt lårbensbrott har inneburit konstant smärta.
- Jag kan med möda ta mig upp i rullstolen, men de flesta vardagssysslor är svåra att klara. Jag når inga grejer i skåpen, kan inte laga mat och bara att ta på en strumpa med en hand är ett företag.
- Jag känner mig uppgiven, men jag måste överklaga det här beslutet. De som fattat det här beslutet måste sakna all form av empati för människor som drabbats av olycka, säger Tommy Lindeberg.
Märkt för livet
Det var just olyckan som slog till en varm julidag för fem år sedan. Tommy Lindeberg stängde sin grossistfirma lite tidigare och for hem för att njuta av sommarvärmen.
- Jag hällde upp en whisky och njöt av vädret. När jag reste mig upp försvann all känsel i högerbenet och jag föll raklång i backen.
Ambulansen var snabbt på plats och via sjukhuset i Piteå hamnade han i Umeå.
- Det var illa i början och jag är märkt för livet. Firman gick i konkurs och här sitter jag i min lilla lägenhet. Förutom stödet från de personliga assistenterna är hunden Senna mitt enda sällskap.
Men hur motiverar försäkringskassan att all hjälp plötsligt ska dras in?
- Jag vet inte. Folk från försäkringskassan och kommunen kom hit. Dom ställde en massa frågor och jag ville inte vara så gnällig. Att det skulle få sådana konsekvenser kunde jag aldrig drömma om. Det känns futtigt och hemskt, säger Tommy Lindeberg.
Försäkringskassan anser att Tommy Lindebergs behov motsvarar hjälp i 4,75 timmar per vecka. Det krävs ett hjälpbehov på minst 20 timmar för att få assistenthjälp.