Ökat tryck på utbildningen

Samtidigt som det är brist på kockar ute i arbetslivet växer intresset för restaurang- och livsmedelsprogrammet på Strömbackaskolan.

Utbildning. Ann-Sofi Lundquist är lärare i köksämnen och Stina Köpsén i serveringsämnen. De ser positivt på det ökade intresset att läsa utbildningen.

Utbildning. Ann-Sofi Lundquist är lärare i köksämnen och Stina Köpsén i serveringsämnen. De ser positivt på det ökade intresset att läsa utbildningen.

Foto: Jennifer Sjödin

PITEÅ2016-09-11 05:00

Efter tre år med nollintag kunde en ny årskurs starta i fjol och i år är det 13 elever som läser sitt första år på Strömbackaskolans restaurang- och livsmedelsprogram. Det ökade intresset är positivt för arbetsmarknaden som skriker efter personal.

– Branschen är stor och det känns roligt att vi får försöka bidra när vi vet att behovet finns, säger läraren Ann-Sofi Lundquist.

Branschråd lyfts som en framgångsfaktor och just nu planerar utbildningen för att kunna bjuda in till ett i höst. Förhoppningen är att så många aktörer som möjligt kan delta.

– Ett starkt samarbete mellan bransch och utbildning är a och o, och därför är branschrådet så viktigt. Där kan vi diskutera vad behoven är och på vilket sätt vi kan stötta och hjälpa varandra, säger Ann-Sofi Lundquist.

Hon får medhåll av kollegan Stina Köpsén.

– Skolverket pekar på att ju mer utvecklat branschråd man har, desto mer förståelse har man för varandra, säger hon.

Hasse Almqvist på O´Learys efterlyser en utbildning som är mer anpassad efter dagens restauranger, men Ann-Sofi Lundquist och Stina Köpsén anser att eleverna får den grundläggande kunskap i kök och servering som behövs med dagens utbildning.

– Men sedan behöver vi branschen för att eleverna ska fortsätta utvecklas och lära sig saker utöver det de lär sig på utbildningen, säger Stina Köpsén.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om