Samhällsbyggnadsnämndens förslag till kommunstyrelsen, KS är att KS beviljar 1,3 miljoner kronor att strukturera upp området vid Preem i Bergsviken. Pengarna ska tas från KS centrala pott för säkra trafiklösningar för skoltrafik.
Nämnden anser att det finns ett stort behov av att strukturera om det ”asfalthav” som i dag finns mellan Bergsviksskolan, Hedens idrottsplats och Preem i Bergsviken.
Med dagens utformning finns stora trafikrisker. Här blandas gång- och cykeltrafikanter från gång- och cykeltunneln under väg 503 och från cykelvägen från Furulund med bilar till skola, förskola, Preem, återvinningsstation och idrottsanläggning samt bussar/taxi som lämnar och hämtar skolbarn i området.
Busstätheten dessutom ökat i området då barn från Hemmingsmark och Blåsmark dagligen bussas till och från skolan i Bergsviken.
Skisser finns
Enkla skisser på hur området skulle kunna göras mera trafiksäkert och trevligt har redan tagits fram. Det handlar om nya busshållplatser, att skilja parkeringar från gångytor samt skapa en säker och trygg gång- och cykelväg och också grönytor.
I projektet ingår även samarbete med skolskjutshandläggare, bussbolag, Storfors AIK med flera. Storfors AIK kommer under sommaren 2015 att påbörja en omstrukturering av sina ytor, det handlar om parkeringsplatser för besökare till Hedens fotbollsplats. Få till en bra gång- och cykelvägsanslutning samt cykelparkering.
Ärendet ska nu upp i kommunstyrelsen.