Vi behöver din hjälp

Piteå2008-05-12 06:00
I höst får Piteå-Tidningen nytt utseende. Arbetet har pågått sedan i höstas och nu börjar den nya Piteå-Tidningen ta form.
I dagarna kommer vi att göra ett första provtryck för att se hur det som har tagits fram på våra datorer passar i tryck på tidningspapper.
För att allt ska bli rätt och för att vi inte ska bli alltför hemmablinda har vi tagit hjälp av den i formgivarkretsar kända byrån A4 i Stockholm.
Experterna är duktiga men de får ursäkta, vi behöver först och främst hjälp av er läsare. Därför skapar vi en testpanel som kommer att få en förhandstitt på det "hemliga" provtrycket.
Du är välkommen att vara med i denna testpanel anmäl ditt intresse genom att mejla eller ringa mig eller redaktionschef Bengt Larsson.
För att få ett så bra underlag som möjligt vill vi komma i kontakt med alla åldrar, varierande intressen, bostadsorter och yrken.
Din insats består i att läsa och studera provtrycket och sedan leverera dina synpunkter och svara på frågor från oss.

Vårt nya tryckeri håller på att ta form. Den nya pressen ska på plats vid sidan av den gamla i presshallen i Luleå. Kompletterande pålning pågår för att ge pressen en riktigt stadig grund att stå på. Den nya pressen kommer att kunna trycka hela 45 000 ex i timmen mot dagens 26 000.
För er läsare betyder det att ni framåt årsskiftet kommer att få Piteå-Tidningen med än bättre tryck och dessutom helt i färg. Med den gamla pressen har vi vunnit svenska mästerskapet i fyrfärgstryck härom året men vi kan trycka högst 48 sidor i fyrfärg. När tidningen är större än så får du svartvita sidor i Piteå-Tidningen.
Från årsskiftet kommer den helt i färg upp till 64 sidor och vi räknar med att vinna fler tryckkvalitetstävlingar.

Sommaren närmar sig och aktiviteten är hög i trädgårdarna i kvarteret där jag bor på Djupviken i Piteå. Mina grannar är så flitiga att jag att jag inte kan annat än ge mig ut i trädgården och fixa lite själv.
Det är ju trots allt mer än tidningen som behöver påtas om och ansas så här års. Bland annat har jag tagit ner en risig rosenhäck runt mitt hus. Det blir riktigt bra när den växer upp igen, tröstar jag mig när jag fortfarande plockar taggar ur händerna en vecka efteråt.
I går eftermiddag flög en vilsen flugsnappare omkring i min trädgård. Då och då satte han sig i rönnen och vilade en stund innan han började flyga omkring igen, fram och tillbaka, som om han letade efter något.
Då slog det mig att jag hade tagit ner flugsnapparnas holk när jag tog ner häggen i fjol. Holken stod kvar bakom garaget så det var bara att spika upp den i rönnen i stället och snart var flugsnapparen där och undersökte sin nygamla bostad.
Nu håller jag tummarna för att flugsnapparna ska flytta in igen trots att holken inte sitter där den brukade. De håller nämligen gården fria från mygg och andra sommarplågor.
God Morgon!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om