Enligt Anna-Maria Nilsson stämmer inte moderaten Håkan Johanssons uppgifter om att det nu kommer 2-5 flyktingbarn per vecka till Piteå.
– Det handlar om två barn i snitt per vecka och vi har klarat att ta emot samtliga som hänvisats till oss från socialtjänsten.
Men finns det platser även för den närmaste tiden?
– Alla boenden är fulla, men i veckan har vi öppnat ett nytt stödboende på Holmen med tio platser till att börja med, säger Nilsson.
I januari ska ett nytt boende med 14 platser på Furunäset stå klart. Inget annat är bestämt, men det planeras för att möta behoven.
Nio barn
Enligt Greger Pettersson, enhetschef för stöd och omsorg, stämmer det inte att socialtjänsten tvingats skicka iväg flera barn till andra kommuner den senaste tiden.
– Det handlar om ett barn som var för ung för att passa in i den organisation vi har byggt upp.
Sedan 2009 har Piteå tagit emot 125 ensamkommande flyktingbarn. Av dessa har nio placerats i andra kommuner. Tre på grund av för låg ålder och sex eftersom det förelåg särskilda behov som inte Piteå kommun kunde erbjuda.
Inga miljonkostnader
Fram till 2013 stod staten för all kostnad, men 2014 ändrades reglerna för att sätta press på kommunerna att skapa egna boenden.
Ersättningen till kommunerna är 1 900 kronor per dygn per barn under asylprocessen. Merkostnader får kommunen stå för.
– 2013 kostade det kommunen sammanlagt 160 000 kronor och i år är prognosen 630 000 kronor för barn som skickats till andra kommuner. En del av dessa pengar kan vi få tillbaka om ett barn hinner få permanent uppehållstillstånd, berättar Roger Burman.
Nu kommer fler barn, finns det risk att fler barn måste skickas till andra kommuner?
– Vi planerar för fullt, tänker nytt och flyttar om. Hittills är det inget problem, men visst kan det finnas en risk.