Ung flicka skadad i livsfarlig ungdomslek
En olycklig form av farlig lek orsakade nyligen en olycka, där en ung mopedåkande flicka skadades. Äldre, bilburna ungdomar kastade ägg på henne - och hon körde i diket.
Händelsen inträffade under den gångna helgen. Flickan, som är i 15-årsåldern, var på väg från Hortlax till Blåsmark vid tio-tiden på lördagskvällen. När hon passerade skolan i Hortlax såg hon en bil som stod parkerad där, men tänkte inte mer på det utan fortsatte sin färd.
Körde i diket
Strax efteråt blev hon varse att bilen körde upp bakom henne och strax efteråt smärtade det till i ryggen på henne. Flickan blev så rädd att hon körde i diket. I samband med dikeskörningen var hon tvungen att sätta ner fötterna för att hålla balansen och skadade sig då i båda fötterna.
- Det här är ett livsfarligt tilltag, som vi ser mycket allvarligt på, förklarar kriminalinspektör Lennart Hallberg vid Pitepolisen.
Att det dessutom inträffat flera gånger förut, gör ju inte saken bättre, konstaterar Hallberg:
- Flickan blev inte allvarligt skadad, men det kunde ha gått precis hur illa som helst.
För en tid sedan blev en annan 15-årig mopedkörande flicka attackerad av äggkastare i Munksund. Hon kom inte till skada i attacken, men fick sina kläder förstörda och blev mycket, mycket rädd. Fler liknande fall rapporteras från andra håll och polisen tar tacksamt emot tips via telefon 114 14.
Bilen i Hortlax var en röd, mindre bil, möjligen en Nissan Micra.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!