Thom fick fint stipendium

Thom Älmeros, Norrfjärden, gick ut Strömbackas Omvårdnadsprogram i fredags. Han belönades med sjukhusets och kommunens omvårdnadsstipendium för sina insatser under praktiken på Gästgivaren i Öjebyn, hemtjänsten och sjukhuset.

Thom Älmeros, har belönats med sjukhusets och kommunens omvårdnadsstipendium. Här med sjukhusets platschef Berith Westerberg och kommunens personalhandläggare Niklas Risberg.

Thom Älmeros, har belönats med sjukhusets och kommunens omvårdnadsstipendium. Här med sjukhusets platschef Berith Westerberg och kommunens personalhandläggare Niklas Risberg.

Foto: Landstinget

PITEÅ2009-06-16 06:00
Stipendiet - en staty av konstnären Annastina Eriksson samt ett diplom - delades ut av Piteå älvdals sjukhus platschef, Berith Westerberg, och personalhandläggaren Niklas Risberg.
- Jag är jättestolt. Det känns roligt att man varit uppskattad och visat framfötterna under praktiken, säger Thom Älmeros.
Att omvårdnadsstipendiet går till en kille är smått unikt.
- Vad jag vet har det aldrig hänt tidigare. Det är synnerligen trevligt, säger Berith Westerberg.
Stipendiet grundar sig alltså på omvårdnadselevernas insatser under praktiken och Thom Älmeros har varit på många ställen - till och med utomlands.
- Jag var på ett äldreboende i Vasa i Finland under två veckor och det gick jättebra. Men allra bäst har jag nog trivts på Gästgivaren i Öjebyn där många handikappade har sin dagverksamhet, berättar Thom.
Närmast står militärtjänsten på F21 på programmet och sedan vill Thom ut i vida världen.
- Om jag trivs i lumpen vill jag göra utlandstjänst som soldat. Här hemma skulle jag vilja jobba med akutsjukvård - kanske som ambulansförare, berättar han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om