Alla kan inte få de största fiskarna och bli klassegrare i Nappataget.
Däremot kan alla som skickar in bidrag till sommarens fisketävling vinna det stora priset – en fiskeresa till fjällen.
Faktiskt är det oväntat få anmälda öringar i sommar. Till en del beror det säkert på att den ovanligt varma sommaren har påverkat fisket i strömmande vatten, men sedan någon vecka har vädret slagit om.
Med brutet flugspö
På bilden här intill kan du se PT:s sommarvikarierande fotograf Erik Westergren som fick den här fina öringen på tre kilo när han fiskade i Arjeplogsströmmarna en tidig morgon för några dagar sedan.
I det kylslagna morgonvädret högg den vackra öringen på en streamer. Drillningen kunde ha slutat illa. I samband med att fisken skulle håvas gick flugspöet av. Kalabalik, men allt löste sig och efter vägning släpptes öringen tillbaka.
Dagen efter fick Erik Westergren för övrigt en öring på två kilo.
En fiskeresa
Den 31 augusti är sista dag att anmäla fångst till Nappataget. Visst är det stora fiskar som toppar de olika klasserna, men chansen finns alltid.
För de flesta kommer drömmen om en rekordöring att just stanna vid en dröm, men den som fått öringar på 2-3 kilo på flugspö vet att det är en upplevelse värd namnet.
Och, som sagt, även om din fisk inte lägger sig i topp så deltar du i utlottningen av fiskeresan.
Fiskeresor, ja, det är sånt som man brukar se fram mot och drömma om när vintern står kall och spöklik vid dörren.
Skitfiske på er!