Filip Persson, 12 år, från Bergsviken har haft barnreumatism sedan tre år tillbaka. Han är en av 19 medlemmar i Reumatikerföreningen i Piteå som är i åldern mellan 7 och 32 år. När han på måndagskvällen var med och firade förbundets 70-årsjubileum berättade han hur det började.
– Jag fick en inflammation i ögat, säger han.
Han är på tårtkalaset tillsammans med sin mamma Sabina Persson.
– Sedan blev det ont i lederna för Filip. Det är ganska jobbigt för honom, han har väldigt ont ibland.
Lovord
Hon berättar att drygt 200 barn i Sverige insjuknar årligen i barnreumatism, samtidigt som hon lovordar Piteåföreningen som dragit igång aktiviteter för familjer som har barn som drabbats. Hon är själv ansvarig för ungdomsgruppen och uppmanar fler att möta upp.
– Det är ganska nytt att vi träffas. Sist var vi fem föräldrar som möttes och utbytte erfarenheter. Vi har även varit ner till Stockholm genom Unga reumatiker.
Paraffinbad
Cirka 65 personer ville fira Reumatikerförbundets 70-årsdag som bland annat innehöll underhållning av kören Support choir, paraffinbad och guidning i lokalerna på Strömgården där Reumatikerföreningen i Piteå håller till. Lokalföreningen har funnits sedan 1972.
Ordförande Elisabeth Eliasson berättar om en mycket aktiv förening som har närmare 500 medlemmar.
– Bara i oktober värvades 19 personer och sammanlagt har cirka 46 nya gått med hittills i år.
Ökar antalet reumatiker i Piteå?
– Nja, vi är delaktiga i hälsocentralernas artrosskolor. Sista dagen finns vi där och berättar hur det är att leva med artros – därigenom får vi många nya medlemmar.
Piteåföreningen har många järn i elden.
– Vi har bland annat tolv bassänggrupper med ledare och två gympagrupper. Träning är ju mycket viktigt för att hålla de flesta av sjukdomarna i schack, säger Elisabeth Eliasson.