Tappat timmer gör vägen livsfarlig

Hundratals tunga transporter varje dygn och fler lär det bli längs den smala Haraholmsvägen. Att gå eller cykla längs vägen kan vara förenat med livsfara.– Vi vill ha en gång- och cykelväg, säger Bo Jonsson som bor på Kartudden.

Bo Jonsson säger att flera hundra tunga fordon kör på Haraholmsvägen varje dygn och nya etableringar på Haraholmen lär inte minska transporterna.

Bo Jonsson säger att flera hundra tunga fordon kör på Haraholmsvägen varje dygn och nya etableringar på Haraholmen lär inte minska transporterna.

Foto: Jens Ökvist

PITEÅ2016-01-06 21:00

Haraholmsvägen, eller väg 505 som den formellt heter, är kanske inte livligt trafikerad, men de tunga transporterna till och från Pite Hamn är många och stora. Snart tillkommer en husfabrik och fler etableringar kan vara på gång. Det är med andra ord upplagt för mer tung trafik.

I anslutning till Haraholmsvägen finns dessutom ett antal avstickare där fritidshusen blivit fler, så även fast boende. En av dem är Bo Jonsson som tillsammans med hustrun Berit numera är bofast på Kartudden. Bo Jonsson är tillika engagerad i Kartuddens vägförening.

Tappar virke

– Det är bra att hamnen lever och att industrier etablerar sig, men med tanke på de satsningar som görs så borde det tas ett helhetsgrepp när det gäller infrastrukturen. Dit hör definitivt en gång- och cykelväg parallellt med Haraholmsvägen, säger Bo Jonsson.

Enligt Bo Jonsson passerar flera hundra tunga transporter och han anser att det är fara för livet att gå eller cykla längs vägen.

– Den är ganska smal, så bara det är obehagligt. Men det farliga är att många timmerbilar tappar virkesdelar och får du en sån i skallen så går det illa, säger Bo Jonsson.

I helgen dokumenterade han en del spillvirke i dikena och när PT gjorde ett besök i måndags så var det inga svårigheter att hitta grova träbitar som ramlat av.

Gång- och cykelväg

– Redan 2012 var vi i kontakt med Trafikverket, men fick ingen respons. Under 2015 tog vi upp frågan om gång- och cykelväg med Piteå kommun, men kommunen hänvisar till Trafikverket som äger frågan. Jag har också skrivit ett medborgarförslag, men det lades bara till handlingarna, säger Bo Jonsson.

Vad säger man från kommunhåll?

– Kommunen har sagt att man har för avsikt att en gång- och cykelväg ska anläggas parallellt med Haraholmsvägen. Det finns skriftligt på det, säger Bo Jonsson och visar kommunala protokoll från en samrådsredogörelse daterad 150130.

Fler bofasta

Där skriver kommunen bland annat att tanken varit att detaljplanera väg 505 och en parallell gång- och cykelväg, men Trafikverket ville separera detaljplaneringen. Det framgår också att kommunen lovar att föra en dialog med Trafikverket.

– Det blir allt fler bofasta här ute och det är mer än 30 hushåll som berörs, bara här på Kartudden är vi tio bofasta hushåll. Lägg till alla fritidshus så blir det ganska många, säger Bo Jonsson och fortsätter:

– Det är inte bara en gång- och cykelväg som behövs. Vi upplever också att det behövs belysning vid bland annat infarten till Kartudden. Dessutom är avfarten från Havsbadsvägen in till Haraholmsvägen riskabel om man kommer från stan och måste svänga vänster.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om