Det var sommaren 2013 som en äldre dam sökte tandvård på Tandteamet eftersom hon hade problem i munnen. Det visade sig att en tandbrygga lossnat och hängde på två tänder. Behandling inleddes.
Dagarna gick och kvinnan fick svår värk. Hon begärde remiss till specialistvård men dit var väntetiderna långa. I november var kvinnan färdigbehandlad men klagade över kvarstående värk. Enligt anmälan tyckte Stig Josbrant att ytterligare två tänder skulle dras ut och det var efter det som ”helvetet” bröt ut, enligt kvinnan.
Därefter följde flera undersökningar och behandlingar som pågick under en längre tid. Kvinnan var inte nöjd med den vård som gavs och hösten 2014 gjorde hon en anmälan till Inspektionen för vård och omsorg om fel i vården.
Den 16 mars 2016 meddelade IVO sitt beslut. I det riktas kritik mot Stig Josbrant på ett antal punkter. IVO anser att Stig Josbrant åsidosatt patientsäkerhetslagen genom att ha ordinerat antibiotika på felaktiga indikationer och för att ha rotbehandlat tand utan att röntgenkontrollera djupet av rotkanalrensningen. Vidare anser IVO att Stig Josbrant åsidosatt patientdatalagen genom att inte ha dokumenterat alla tillfällen som patienten klagat över smärtor.
Stig Josbrant har fått möjlighet att yttra sig över anmälan men IVO finner inte att det gjort någon skillnad och beslutet om kritik kvarstår.
Stig Josbrant ställer sig frågande till beslutet och har kontaktat IVO och begärt en omprövning, som också kommer att ske. (Se biartikel)
– Jag ifrågasätter grunderna på vilket beslutet fattats och utredarens kompetens. Jag undrar också vilken expertis som använts då jag av expertis fått bekräftat att jag behandlat på ett riktigt sätt.
Enligt Stig Josbrant innehåller beslutet felaktigheter.
– Det står att det saknas indikatorröntgen men det gör det inte. Den gjordes och har skickats in till IVO. Det är som att utredaren inte förstått all text i mitt yttrande.
Vad känner du inför beslutet?
– Jag ställer mig som sagt frågande till kritiken. Då det gäller patienten är det tråkigt när någon drabbas av problem vid en behandling och det beklagar jag å det djupaste. Problem kan dock uppstå utan att felbehandling sker och det är vad som skett i det här fallet.