Miljögifterna är ett bestående problem, framförallt längs kusterna i Bottniska viken. Det visar den nyligen utkomna rapporten "Havet 2012" som getts ut av Havsmiljöinstitutet på uppdrag av Havs- och vattenmyndigheten och Naturvårdsverket.
Orsakar cancer
Dioxinhalterna i fet fisk som strömming överskrider ofta EU:s gränsvärden för konsumtion. De är så höga att det krävs kostrekommendationer för flickor och kvinnor i fertil ålder.
För att få ner de höga halterna med dioxin måste källorna till läckorna identifieras.
- Man måste hitta dem och vidta åtgärder för sanering. Jag vet att en del identifierats men det finns fler och de är inte helt lätta att ringa in, säger marinbiologen Johan Wikner som bidragit till flera artiklar i rapporten.
Övergödning i havet
Dioxin är farligt på det sättet att det kan hämma immunförsvaret och även orsaka cancer. Enligt Johan Wikner ligger nivåerna för högt jämfört med vad de ska ligga på.
Under en 20-årsperiod har syrehalterna sjunkit i djupvattnet i Bottenhavet. Vilket främst beror på inflöde av syrefattigt vatten från Östersjön. Om problemet fortskrider i nuvarande takt tror Johan Wikner att det inte finns några bottendjur kvar om tio år.
- Nu ligger det på 5 milliliter syrehalt per liter och fortsätter det så här och går ner till 3,5 milliliter blir det problem. Vitmärla, skorv och fiskar måste i sådana fall fly annars kommer de att dö, säger Johan Wikner.
Färre vikaresälar
Beståndet av vikaresälen i Bottniska viken tillväxer långsammare än förväntat vilket också ses som oroande enligt den nya rapporten.
- De växer bara hälften så fort som de ska göra. Beståndet ligger på 4,5 procent per år och det är bara hälften av vikaresälens tillväxtkapacitet, säger Johan Wikner som tror att det kan bero på födobegränsningar eller miljögifter som försvårar produktionen.
Gifterna minskar
Trots problemen ses framtiden för Bottenviken och Bottenhavet som positiv. De flesta miljögifter har sjunkit till acceptabla nivåer och både havsörn och säl i toppen på näringskedjan tillväxer.
- Målet är att vi ska kunna äta och sälja fet fisk utan restriktioner, bada och leka i vattnet utan att behöva vara oroliga, säger marinbiologen Johan Wikner.