Spruckna golv och dÄlig fÀrg i ekohusen

Spruckna golv, fÀrg som slÀpper, dÄligt vÀrmesystem och damm. Nu lÀmnar enligt uppgift hyresgÀster ekohusen vid Lusthusbacken pÄ FurunÀset.

BYGGDE. Stenbacken i Hortlax var ett företag som byggde ekohusen pÄ Lusthusbacken.

BYGGDE. Stenbacken i Hortlax var ett företag som byggde ekohusen pÄ Lusthusbacken.

Foto: Tommy Norin

PITEÅ2017-01-18 20:30

De ekologiska husen med tolv lĂ€genheter var fĂ€rdiga i början av juni förra Ă„ret. Drygt Ă„tta mĂ„nader efter inflyttning vĂ€ljer enligt uppgift hyresgĂ€ster att lĂ€mna sina bostĂ€der. ”Sex av tolv Ă€r pĂ„ vĂ€g till annat boende varav tre redan sagt upp kontrakten”, uppger en hyresgĂ€st till PT.

SkÀlen anses bero pÄ omfattande brister. De handlar om sprickor i trÀgolv och vÀggar, ingen golvvÀrme i toaletterna, vÀggfÀrg som slÀpper, dÄligt mÄlade trapphus, skrÀp som inte togs bort före mattlÀggningen, damm frÄn ventilation och avsaknad av lister. Delar av fasaden Àr pÄ vÀg att lossna, och uppgiftslÀmnaren pekar ocksÄ pÄ att fortfarande ett Är efter inflyttning ser omrÄdet ut som en byggarbetsplats.

Ekohusen i Lusthusbacken har byggts av Grönbo AB bildat av Glommershus i GlommerstrĂ€sk, Polarrenen i Älvsbyn och Stenbackens trĂ€hus i Hortlax. Lusthusbackens fastigheter AB med Polarrenen som huvudĂ€gare Ă€r hyresvĂ€rd.

Mattias Henriksson, vd för Stenbackens trÀhus, vet om problemen. Han sÀger att projektet fick en dÄlig start.

– Kommunen hade upprĂ€ttat en dĂ„lig detaljplan. Vi har i princip fĂ„tt anvĂ€nda den mark husen skulle stĂ„ pĂ„. Vi fick föra stĂ€ndiga dialoger kring vart vi exempelvis fick stĂ€lla cykelbodar och förrĂ„d och fick ingen information för övrigt om hur kringsomrĂ„det ska se ut. Det har vi fortfarande ingen aning om, sĂ€ger Henriksson.

Vad gÀller bristerna sÀger han att de flesta Àr ÄtgÀrdade.

– Detta var ett pilotprojekt dĂ€r vi anvĂ€nde ett nytt byggsystem. DĂ„ fĂ„r man rĂ€kna med barnsjukdomar.

Han sÀger att företaget haft dialog med hyresgÀsterna om lÀget.

Han vidgÄr att en del saker inte blev lyckade. Dit hör den organiska fÀrg som anvÀndes för vÀggarna.

– Vi Ă€r inte nöjda och den fĂ€rgen ska inte anvĂ€ndas igen. Vi visste att trĂ€golven skulle torka isĂ€r, men inte sĂ„ mycket. Det ska vi lösa. DĂ€r kan det bli tal om att byta hela golv, sĂ€ger Henriksson.

Husen har fjÀrrvÀrme. I ett av dem har Energimyndigheten gjort en pilotinstallation som gÄr ut pÄ att en tekniker fjÀrrstyr vÀrmen i lÀgenheternas rum. Det har inte visat sig fungera.

– Vi ska lösa det genom att varje hyresgĂ€st fĂ„r egen styrenhet. Men vi vet inte nĂ€r det kommer, sĂ€ger vd:n.

Trots problemen gÄr bolaget vidare med bygget av tvÄ nya hus med tolv lÀgenheter. Det första Àr inflyttningsklart under sommaren 2017, det andra under hösten.

Henriksson anser trots problemen att pilotprojektet med de tvÄ första husen blev lyckat.

– DĂ€rför tvekade vi inte att fortsĂ€tta med ytterligare tvĂ„ hus.

PT har sökt Polarrenens vd Anders Öqvist.

Företagsfakta

Grönbo AB

Ägare: Glommershus 40 procent, Stenbackens trĂ€hus 40 procent, Polarrenen 20 procent.

KÀlla: Grönbo AB

OmsÀttning: 2015: 8,7 miljoner kronor.

Resultat efter finansnetto: 274 000 kronor.

Vinstmarginal: 3,38 procent.

Kassalikviditet: 99,4 procent.

Soliditet: 14,6 procent.

KĂ€lla: allabolag.se

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om