Videon är inte längre tillgänglig
Lördagen den 29 mars var den officiella dagen då folkhögskolans dag firades. I Piteå hade man dock valt att flytta fram firandet till i dag med förhoppningen att kunna vistas utomhus för att visa upp verksamheten. Och bättre väder hade man knappast kunnat önska sig. Solen sken över Byxtorget där konsten stod i centrum och där tal hölls i Speakers corner. En av dem som stod i talarstolen var Andersson som började på Framnäs folkhögskolas neurolinje efter en trafikolycka för sex år sedan där hon ådrog sig en svår hjärnskada.
"Lytt dirigent"
I sitt tal berättade hon om hur hon fått lära känna sig själv som människa igen efter olyckan där hon blev en annan Sonja.
– I olyckan skadades frontalloben i hjärnan. Jag som är gammal musiker brukar kalla den min dirigent som styr upp saker och ting och i mitt fall är dirigenten lite lytt.
Intill talarstolen skapades porträtt av modellen Linn Sydfeldt där konstnärerna cirkulerade bland de olika porträtten, drog några streck för att sedan gå vidare till nästa.
Klippa ut bästa biten
På ett långt bord var en vitt papper utrullat och där passade Tori Salomonsson och lillasyster Astrid på att måla så färgen stänkte. Den bästa biten av det stora konstverket klipptes sedan ut och sattes i en ram.
– Det är jättekul att kunna visa upp vår verksamhet på det här sättet. Vi vill ju locka fler sökande till våra utbildningar och det här ger en bra bild av vad vi håller på med, sade Elisabet Persson vid Framnäs folkhögskola.
På Krokodil och på museet bjöds det på musik från musiklinjernas elever. Pop och rock varvat med folk- och världsmusik.