Väderprognoserna utlovar nu frost på nätterna framöver i Norrbotten. Ett annat vanligt vaäderfenomen är morgondimma – fuktig luft med låga temperaturer skapar svävande vattendroppar som när de blir underkylda klistrar sig fast på vägar och broar och det blir väldigt halt.
Det gäller att vara extra uppmärksam när man sätter sig i bilen fär att åka till jobbet om morgnarna i samband den första minusgraden. Det har redan varit minusgrader i flera delar av landet.
– En positiv aspekt med att det är dimma är att de flesta sänker farten. Det kan förklara att väldigt få allvarliga trafikolyckor sker då. Under 2012 var dimma och dis det överlägset säkraste trafikvädret, säger Torkel Hallander, vd och bilsäkerhetsexpert på Bythjul.com.
Många faror
Många bilolyckor inträffar i regn eftersom regnet minskar sikten och gör vägarna hala. Risken för sladd vid inbromsning ökar och i kombination med hala höstlöv kan det bli förrädiskt.
Torkel Hallander, bilsäkerhetsexpert på Bythjul.com ger tips för säkrare höstkörning:
1. Dåligt mönsterdjup kan orsaka vattenplaning.
2. Dimbakljuset är bra då det hjälper andra bilar att hitta rätt på vägen i dimman. Kör sakta – håll stora avstånd.
3. Använd dimljus eller halvljus i dimma. Helljus försämrar sikten.
4. Regnar det kraftigt, kör ut i vägrenen och stanna bilen med varningsblinkers på.
5. Bromsa sakta och bromsa i tid.
6. Var beredd på frosthalka.