Alla känner någon som har diabetes. En sjukdom som lite krasst konstaterat håller på att vara lika vanlig som en förkylning. Men med de stora livsstilsförändringar som krävs, är diabetes en sjukdom som gör att man måste lära sig mycket om hur man ska leva.
Världsdiabetesdagen infaller varje år den 14 november sedan 1991 för att uppmärksamma diabetes runt om i världen. 2007 blev den en officiell FN-dag. Tanken var att man ville rikta uppmärksamhet mot alla typer av diabetes och sprida kunskap om allt vad sjukdomen innebär.
Världsdiabetesdagen
I Piteå uppmärksammades Världsdiabetesdagen genom Piteå diabetesförening som på Ica Kvantum välkomnade Pitebor att testa sitt blodsocker och informera om sjukdomen som blir allt vanligare.
– Jag får känslan av att diabetes ökar även här i Piteå men det är svårt att säga säkert, säger Ingegerd Bergvall, ordförande i Piteå diabetesförening.
Diabetes typ 1 orsakas av att kroppens egen insulinproduktion helt eller nästan helt upphört. Av någon anledning angriper kroppens immunsystem de insulinproducerande cellerna i bukspottkörteln, vilket på sikt leder till total insulinbrist. Typ 1 kan man inte bli frisk ifrån.
Diabetes typ 2 är den vanligaste typen av diabetes och omfattar cirka 90 procent av alla diabetiker. Den här formen av diabetes orsakas av att insulinet i kroppen inte kan verka med full kraft på cellerna, individen blir okänslig mot insulinet. Typ 2 kan man bli frisk ifrån genom att ändra livsstil.